Upokojenci kot oskrbovalci: Ministrstvo preučuje možnost sprememb
Ministrstvo za solidarno prihodnost preučuje možnost, da bi v prihodnje tudi upokojenci lahko postali oskrbovalci družinskih članov. Ta ideja pridobiva vse več podpore, zlasti v luči kroničnega pomanjkanja kadra v sektorju dolgotrajne oskrbe. Pravica do oskrbovalca družinskega člana je bila sicer uvedena z začetkom letošnjega leta v okviru zakona o dolgotrajni oskrbi, a se pri njenem izvajanju že pojavljajo številne težave.
Ena izmed glavnih kritik obstoječe zakonodaje je prav določba, ki onemogoča upokojencem pridobitev statusa oskrbovalca, kljub temu da bi mnogi med njimi to delo z veseljem opravljali. Gerontologinja Ajda Cvelbar iz Inštituta Antona Trstenjaka poudarja, da so mnogi neformalni oskrbovalci starejših družinskih članov že zdaj starejše osebe, pogosto ženske, ki skrbijo za svoje bližnje. Po njenih besedah bi vključitev upokojencev v ta sistem omogočila večjo dostopnost oskrbe na domu, ki je za starejše pogosto najboljša rešitev… več na Senior24.
Ne spreglejte…
SUS predlaga uvedbo 13. pokojnine za boljše življenje upokojencev
Slovenski upokojenci se že dolgo soočajo s težavami pri preživljanju, še posebej tisti, ki živijo sami, kot so vdovci in vdove. Predlog za uvedbo 13. pokojnine, ki bi bila v višini povprečne pokojnine, je zato pridobil na pomenu. Ta predlog je podprla Francka Ćetković, predsednica Sindikata upokojencev Slovenije (SUS), ki poudarja, da trenutne pokojnine ne zadostujejo za dostojno življenje.
Minimalna pokojnina za tiste, ki so izpolnili oba zakonska pogoja, delovno dobo in starost, ne bi smela biti nižja od praga revščine, ki trenutno znaša 903 evre. Vendar pa skoraj 90.000 upokojencev prejema zagotovljeno pokojnino, ki znaša 748 evrov. Pokojnine med 700 in 800 evri prejema 124.000 upokojencev, kar kaže… več tukaj.
Portal24; Foto: Freepik