Upravno sodišče potrdilo nezdružljivost funkcij poslanca Horvath
Upravno sodišče je zavrnilo tožbo poslanca madžarske narodne skupnosti Ferenca Horvatha, s katero je izpodbijal opozorilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) iz leta 2019. KPK je takrat ugotovila, da sta funkciji poslanca v državnem zboru in zastopnika v Pomurski madžarski samoupravni narodni skupnosti nezdružljivi. Horvath, ki je leta 2018 postal poslanec, je hkrati obdržal položaj predsednika sveta te narodne skupnosti, ki ga zaseda od leta 2014.
Upravno sodišče je v postopku ugotovilo, da je KPK pravilno ravnala, ko je proti Horvathu sprožila postopek zaradi suma nezdružljivosti funkcij. Sodišče je v sodbi zapisalo, da poslanci niso izvzeti iz zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki ureja področje preprečevanja nasprotja interesov in zagotavljanja integritete. V zvezi s tem je sodba jasno navedla, da tudi Pomurska madžarska samoupravna narodna skupnost ni izjema, ki bi omogočala hkratno opravljanje obeh funkcij.
Ta odločitev upravnega sodišča je sledila odločitvi vrhovnega sodišča decembra 2023, ko je to delno zavrnilo pritožbo Horvatha in zadevo vrnilo v ponovno odločanje na prvo stopnjo. Upravno sodišče je tako v ponovljenem postopku potrdilo svojo odločitev, da sta funkciji nezdružljivi in da je KPK pravilno in zakonito vodila postopek proti poslancu.
Pravnomočnost sodbe in širši vpliv na zakonodajo
Sodba upravnega sodišča je pravnomočna, kar pomeni, da ni več pravnih sredstev za njeno izpodbijanje. To predstavlja pomemben precedens v zvezi z nezdružljivostjo funkcij poslancev in njihovim delovanjem v javnih institucijah. KPK je ob tem poudarila, da bi morebitne spremembe zakonodaje, ki bi omogočale hkratno opravljanje funkcij poslancev manjšin in njihovih predstavniških dejavnosti, ustvarile nova tveganja za nasprotje interesov.
KPK nasprotuje predlaganim zakonskim spremembam
KPK je izpostavila tudi svoje nasprotovanje predlaganim dopolnitvam zakona o poslancih, ki bi omogočile izjemo za poslance narodnih manjšin. Predlog, ki ga je vložila poslanka Gibanja Svoboda Janja Sluga, predvideva, da bi funkcija poslanca narodne skupnosti postala združljiva s člani upravnih in nadzornih organov v narodnih skupnostih. KPK meni, da bi morale morebitne spremembe zakonodaje stremeti k poenotenju pravil o nezdružljivosti funkcij za vse poslance, ne pa k uvajanju dodatnih razlikovanj.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pexels