Urejena zelenica: September je idealen za setev trave

ByAna Koren

2. septembra, 2023
Trata [Foto: Pexels]

Urejena zelenica: September je idealen za setev trave

Strokovnjaki opozarjajo, da se bliža september – mesec, ki poleg pomladanskih mesecev velja za enega najbolj idealnih začetkov gojenja trate. Ustvarjanje čudovite zelene površine brez plevela in mahu je lahko za marsikoga le sanje, a s pravilnim pristopom ter nekaj truda in skrbi je ta cilj povsem dosegljiv.

Gojenje trate predstavlja eno od najzahtevnejših opravil na vrtu, vendar se s pravimi informacijami ne boste dali odvrniti. Dejstvo je, da lahko travo sejete skozi celo leto, z izjemo zimskih mesecev in ob ekstremno nizkih temperaturah. Posebej pa izstopa september kot eden najboljših časov za setev zelenic, kar potrjujejo strokovnjaki.

Ob zaključku poletja se trava še posebej intenzivno razraste, vreme pa je ravno pravšnje – temperature niso ekstremno visoke ali nizke, sončna svetloba je dovolj močna za spodbujanje kalitve, dež pa je bolj pogost kot v vročih poletnih mesecih, kar zagotavlja dovolj vlage v tleh. Vse te ugodne razmere september postavljajo ob bok spomladanskim mesecem kot idealen čas za setev trate.

Proces ni preveč zapleten

Za obnavljanje že obstoječe trate se najprej znebite plevela s primernimi herbicidi ter nato odstranite suho travo z grabljami. Po treh tednih je pripravljena za novo setev. Pred tem pa pripravite tla, tako da očistite površino plevela, kamenja ter drugih ovir, jo prekosite ter izravnate.

Če so posamezna območja trate oslabela ali imajo posušene predele, teh delov nežno pograbite, odstranite suho travo in zrahljajte zgornjo plast zemlje. Na pripravljeno površino nato enakomerno nanesite mešanico komposta, peska in travnega semena. S primerno svetlobo, vlago ter optimalno temperaturo v tleh lahko že v desetih dneh pričakujete prve poganjke.

Za zagotovitev zdrave in kakovostne trate ne pozabite na zračenje. To omogoči boljši pretok vode ter zraka v tla, kar spodbuja rast. Manjše zelenice okoli doma lahko prezračite z uporabo posebnih grabljami z noži, medtem ko se za večje površine, kot so na primer sadovnjaki, priporočajo prezračevalni stroji, ki so podobni klasičnim kosilnicam.

In ne pozabite na zalivanje! Enako kot ostale rastline tudi trava potrebuje vodo. V daljših sušnih obdobjih je priporočljivo redno zalivanje, idealno dvakrat na teden, in to zvečer ali zgodaj zjutraj. Kljub zahtevnosti vzdrževanja trate ne smete obupati, saj bo vaš trud poplačan z zeleno in bujno trato, ki bo prava paša za oči.

vir Foto: Pexels Portal24