Ursula von der Leyen ponovno potrjena za predsednico Evropske komisije

Ursula von der Leyen [Foto: Wikimedia/EU parlament]

Ursula von der Leyen ponovno potrjena za predsednico Evropske komisije

Ursula von der Leyen je bila na odločilnem glasovanju, ki je predstavljalo največjo preizkušnjo njene politične dediščine, skovane v nizu kriz, ki so zamajale temelje Evropske unije, ponovno izvoljena za predsednico Evropske komisije. S 401 glasom za in 284 proti je prejela odločilno podporo za svoj drugi petletni mandat, kar je znatna večina v primerjavi z njenim prvim imenovanjem leta 2019, ko je zmagala z zgolj devetimi glasovi razlike.

Ugoden rezultat glasovanja je plod intenzivnih pogajanj za zaprtimi vrati, kjer se je von der Leyen mrzlično sestajala s predstavniki ključnih skupin v Evropskem parlamentu. Tri sredinske skupine (Evropska ljudska stranka (EPP), Socialisti in demokrati (S&D) ter liberalci Prenovimo Evropo) so sicer imele dovolj sedežev za njeno ponovno imenovanje, so notranja nesoglasja pomenila, da je von der Leyen morala pridobiti tudi podporo Zelenih in Evropskih konservativcev in reformistov (ECR).

Njena uvertura v desno ECR, ki jo vodijo Bratje Italije in Poljske Zakon in pravica (PiS), je bila za progresivne sile, ki so v tem videle grožnjo sredinski koaliciji precej kontroverzna. Da bi ublažila te strahove, je von der Leyen obljubila, da ne bo strukturiranega sodelovanja s skupino Giorgie Meloni, in se ponovno zavezala ciljem zelenega dogovora.

Tajnost glasovanja in vloga Zelenih

Ker je glasovanje tajno, ni mogoče ugotoviti, kdo je glasoval za in kdo proti njeni kandidaturi. Vendar pa njen govor, poln ostrih omemb podnebnih ukrepov, nakazuje, da so bili Zeleni ključni pri zagotavljanju njene zmage. “Zagotovili smo zaveze glede zelenega dogovora, zaradi česar je EU bolj socialno pravična in ščitimo demokracijo,” so sporočili Zeleni in potrdili svojo podporo.

Nasprotno pa je skupina ECR napovedala, da bo “velika večina nacionalnih delegacij” nasprotovala kandidatu. Predstavnik Bratov Italije je potrdil, da je skupina italijanske premierke glasovala proti von der Leyen.

Obljube in politična strategija

Von der Leyen je v svojem nagovoru obljubila številne ukrepe, prilagojene različnim sredinskim skupinam. Socialisti so pridobili novega komisarja za stanovanjska vprašanja in načrt za pravice žensk, liberalci pa zahteve po spoštovanju pravne države v zameno za prejemanje sredstev EU. EPP je dobila več projektov, kot so evropski obrambni sklad, povečanje osebja Frontexa in zmanjšanje birokracije za mala in srednja podjetja.

Von der Leyen je predstavila tudi novo agendo za razvoj “celovitih partnerstev” s sredozemskimi državami. Slednje je del dogovorov, ki jih financira EU za zajezitev nedovoljenih migracij. Čeprav smernice ne podpirajo izrecno ideje o selitvi azilnih postopkov v tujino, dokument navaja, da bo izvršna oblast “še naprej razmišljala o novih načinih boja proti nedovoljenim migracijam, ob spoštovanju mednarodnega prava”.

Zavrnitev populizma in prihodnji izzivi

Von der Leyen je obsodila tudi kontroverzno “mirovno misijo” Viktorja Orbana, ki jo je označila kot “navadno pomirjevalno misijo”. Ob bučnem aplavzu je dejala: “Evropa ne more nadzorovati diktatorjev in demagogov po vsem svetu, lahko pa se odloči za zaščito lastne demokracije.”

Poudarila je tudi, da bo njen naslednji korak razgovor s kandidati za komisarje, ki jih predloži vsaka država članica, in odločitev o strukturi novega vodstva. Ta proces bo občutljiv, saj številne prestolnice za svoje izbrance zahtevajo odmevne portfelje. Ko bo kolegij oblikovan, bo pozneje letos glasoval o potrditvi v parlamentu. Če bo odobreno, bo 27 komisarjev prevzelo funkcijo in začelo svoje delo.

Nestanovitno globalno okolje, vključno z vojnami v Ukrajini in Gazi, je pomagalo zgraditi njen primer kot stalne in varne predsednice. “Morda se zagotovo ne strinjamo o vsem, vendar se moramo vsi strinjati, da je Evropa močnejša, ko premostimo razlike in združimo moči,” je dejala evropskim poslancem.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: EU Parlament