V drugo bo z vzpostavitvijo kaznivega dejanja napada na zdravstvene delavce poskusila NSi
[STA] – NSi predlaga vzpostavitev kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca. Za to so se sicer že lani neuspešno zavzele zbornice s področja zdravstva, ki so predlagale spremembe kazenskega zakonika v delu, ki govori o napadu na uradno osebo, ko opravlja naloge varnosti. NSi pa zdaj predlaga dopolnitve člena ogrožanja varnosti pri delu.
NSi predlaga v vzpostavitev kaznivega dejanja v 201. členu, ki govori o ogrožanju varnosti pri delu. Temu členu bi tako po predlogu dopolnitve sledil 201.a člen, ki bi opredeljeval “napad na zdravstvenega delavca ali zdravstvenega sodelavca, ko izvaja zdravstveno obravnavo oziroma opravlja naloge, povezane z zdravstveno obravnavo”. Poslanka NSi Iva Dimic je na današnji novinarski konferenci pojasnila, da predlagajo rešitev v delu, “ki je dejansko relevanten”, zato tokrat to ne bo razlog, da v koaliciji takšnega predloga ne bi podprli.
Razmere so vse težje
Med razlogi za tak predlog pa je navedla, da so razmere v slovenskem zdravstvu vse težje, kar občutijo tako pacienti kot tudi zdravstveno osebje. “Vlada z gonjo proti zdravnikom povečuje pritisk na zdravnike in seveda povečuje tveganje za napade,” v NSi očitajo vladni koaliciji.
Po besedah Dimic se vrstijo primeri verbalnega nasilja, žaljivke, preklinjanje, ustrahovanje, grožnje, prepiranje, nadlegovanje, pa tudi primeri fizičnega nasilja. Ob tem je spomnila tudi na nekatere odmevne primere napadov na zaposlene v zdravstvu. V NSi so tako prepričani, da so spremembe oz. dopolnitve kazenskega zakonika nujne.
“S predlagano dopolnitvijo se zagotavlja večje kazenskopravno varstvo zdravstvenih delavcev in sodelavcev in se ureja njihov položaj, s predlogom se pa tudi krepijo pacientove pravice do pravočasne, primerne, kakovostne in varne zdravstvene obravnave. Zdravstveni delavci oziroma sodelavci, ki bodo manjkrat žrtve nasilnih dogodkov pri svojem delu, bodo namreč bolj učinkoviti in zbrani pri zdravljenju svojih pacientov, hkrati pa bo manj odsotnosti zaradi bolezni oziroma poškodb, ki jih povzročajo napadi na zdravstvene delavce in sodelavce,” je med razlogi za vložen predlog povedala Dimic.
Za napad ali resno grožnjo bi bila predvidena zaporna kazen od šestih mesecev do treh let. V primeru grožnje z orožjem ali nevarnim predmetom oz. sredstvom ter ob telesni poškodbi zdravstvenega delavca pa zaporna kazen od šestih mesecev do petih let. Enaka kazen bi veljala tudi v primeru napada na dva ali več zdravstvenih delavcev, predlagajo v NSi.
Portal24; Foto: Pixabay