V Fidesu zaskrbljeni ob novem predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti
[STA] – V zdravniškem sindikatu Fides so zaskrbljeni ob novem predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Menijo, da predstavlja “nevaren eksperiment z usodo slovenskega javnega zdravstvenega sistema”. Predlog ne naslavlja ključnih težav, ki so kadrovska podhranjenost, neustrezno financiranje zdravstva ter nestimulativen plačni sistem, so sporočili.
Namesto tega po njihovih navedbah prinaša “rešitve”, ki bodo še bolj obremenile zaposlene v javnih zavodih. Omejevanje dodatnega dela zdravnikov ne bo izboljšalo dostopnosti ali skrajšalo čakalnih vrst – ravno nasprotno, še več zdravnikov bo zapustilo javni sektor, so opozorili v današnjem sporočilu za javnost.
Ob tem je po njihovih navedbah “še posebej zaskrbljujoče, da novela daje vtis, kot da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela”. Takšna sporočila so žaljiva do vseh zdravstvenih delavcev, ki z velikim naporom in prekomernimi nadurami že zdaj držijo sistem pokonci, so dodali.
V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides opozarjajo, da dela z bolniki ni mogoče meriti po proizvodnih standardih, saj zdravstvo ni tekoči trak. Kot so izpostavili, na težave v dostopnosti opozarjajo že vrsto let, rešitev pa je v izboljšanju pogojev dela in implementaciji strokovnih standardov, kot jih določa Modra knjiga. “Bo res zadovoljen bolnik samo zato, ker bo opredeljen k družinskemu zdravniku, ali bolnik pričakuje, da si bo lahko zdravnik zanj lahko vzel dovolj časa,” sprašujejo v sindikatu.
Izogibanje osnovnim vprašanjem
Odgovorni za predlog novele se po njihovih navedbah še naprej izogibajo osnovnim vprašanjem, in sicer kako bodo motivirali zdravnike, da ostanejo v javnem sistemu, s kakšnimi ukrepi bodo zmanjšali pomanjkanje zdravnikov in ali bo prisila za vse zaposlene v zdravstvu, da se vključujejo v neprekinjeno zdravstveno varstvo, res privabila mlade v te poklice.
V Fidesu, kot so še zapisali, ostro zavračajo tudi retoriko o “plenilcih javnega zdravstva”, ki le spodkopava zaupanje v zdravstvene delavce. Če obstajajo posamezni primeri nepravilnosti, naj odgovorni jasno navedejo imena in ukrepajo, so pozvali. Splošne obtožbe pa so po njihovih navedbah škodljive in nepoštene do večine zdravnikov, ki požrtvovalno opravljajo svoje delo.
Sindikat še opozarja, da je bil predlog v javnost ponovno posredovan brez širšega strokovnega posveta, kar kaže na samovoljno delovanje ministrstva za zdravje in je v nasprotju z načeli odprtega socialnega dialoga. Vztrajajo, “da mora biti prihodnost slovenskega zdravstva zasnovana na dialogu, konkretnih rešitvah in spoštovanju stroke”. Ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel pozivajo, da nemudoma predstavi ukrepe za izboljšanje delovnih pogojev in v razpravo vključi vse ključne deležnike.
Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo je v četrtek popoldne obravnaval strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala.
Portal24; Foto: Pixabay/ tungnguyen0905