V Franciji gori okoli 900 ton litijskih baterij
V tovarni za recikliranje baterij v Viviezu, južna Francija, je izbruhnil obsežen požar, v katerem gori približno 900 ton litijevih baterij, kar povzroča ogromne oblake gostega črnega dima. Francoske oblasti so sporočile, da je do požara prišlo v skladišču, ki je v lasti skupine SNAM, specializirane za recikliranje baterij. Lokalni svetnik Pascal Mazet je na družbeni platformi X delil informacije o izbruhu požara, ki se trenutno nahaja severno od Toulousa. Po poročanju časnika Le Monde, se približno 70 gasilcev bori z ognjenimi zublji, da bi požar obvladali.
Kljub gostemu črnemu dimu, ki se širi po okolici, lokalni uradnik Charles Giusti za televizijo BFM zagotavlja, da ni neposredne nevarnosti za prebivalce, ki živijo v bližini prizorišča. Litijeve baterije, ki so ključnega pomena za delovanje številnih električnih naprav, od mobilnih telefonov do električnih vozil, so znane po svoji vnetljivosti in potencialni nevarnosti, če so izpostavljene vročini.
Izdano varnostno obvestilo dodaja, da bi večji požar v tovarni lahko povzročil sproščanje kadmija, izjemno strupenega in okolju nevarnega elementa. Kljub temu obvestilo pomirja, da strupeni hlapi ne bi smeli predstavljati neposredne nevarnosti za zdravje ljudi v okolici.
To ni prvič, da so se Franciji soočili s požarom v objektih, kjer so shranjene litijeve baterije. Januarja lani je v Normandiji izbruhnil velik požar v skladišču z avtomobilskimi komponentami in na tisoče litijevih baterij, a so ga gasilci uspešno obvladali brez poročil o žrtvah ali nevarni onesnaženosti zraka.
Litijeve baterije
Litijeve baterije, ključne za delovanje številnih današnjih elektronskih naprav, od mobilnih telefonov do električnih avtomobilov, postajajo vse bolj razširjene. Te visokoenergijske baterije so zaradi svoje učinkovitosti in dolgotrajne zmogljivosti postale nepogrešljive v številnih industrijskih sektorjih.
Litij, najlažji med vsemi kovinami, omogoča, da te baterije shranjujejo veliko energije v primerjavi s svojo težo, kar jih naredi idealne za uporabo v napravah, ki zahtevajo dolgotrajno energijo brez potrebe po pogostem polnjenju. Poleg tega so litijeve baterije znane po svoji sposobnosti hitrega polnjenja in dolgi življenjski dobi, kar dodatno povečuje njihovo privlačnost za proizvajalce in uporabnike.
Uporabljajo se v širokem spektru aplikacij, od prenosne elektronike, kot so pametni telefoni, prenosni računalniki in kamere, do večjih aplikacij, vključno z električnimi vozili, kjer so ključnega pomena za prehod na čistejše vire energije. Poleg tega litijeve baterije igrajo pomembno vlogo v shranjevanju energije za obnovljive vire, kot so sončna in vetrna energija, omogočajoč stabilno oskrbo z energijo tudi v obdobjih, ko sonce ne sije ali veter ne piha.
Vendar pa njihova vseprisotnost prinaša tudi izzive, zlasti povezane z varnostjo in okoljem. Litijeve baterije vsebujejo vnetljive materiale in so, če so nepravilno shranjene ali odvržene, dovzetne za tveganja, kot so požari in eksplozije. Poleg tega je recikliranje litijevih baterij zapleteno in zahteva specializirane postopke, da se prepreči sproščanje škodljivih snovi v okolje.
[Vir: Hina]; Foto: Zajem zaslona; Portal24