V Gorski Karabah prispela nujno potrebna humanitarna pomoč
V soboto je v separatistično regijo Gorski Karabah prispela nujno potrebna humanitarna pomoč, in sicer prek Azerbajdžana in Armenije. Humanitarna pomoč je torej prišla nekaj dni potem, ko je Azerbajdžan ponovno prevzel nadzor nad provinco in začel pogovore z armenskimi separatističnimi predstavniki o ponovni integraciji.
Prejšnji torek je Azerbajdžan začel vojaško operacijo v regiji, ki je dan kasneje sprožila prekinitev ognja. S slednjim so se zmanjšali strahovi pred morebitno tretjo obsežno vojno v regiji. Po tej ofenzivi so ruske mirovne sile evakuirale na stotine etničnih Armencev iz Gorskega Karabaha.
Pomoč je prispela preko lačinskega koridorja, edine cestne povezave v regiji z Azerbajdžanom. Azerbajdžan je obtožen, da je blokiral dostop preko te ceste, čeprav trdi, da je bilo to storjeno zaradi nedovoljenih pošiljk orožja v regijo. Zaradi te blokade je približno 120.000 prebivalcem onemogočena oskrba s hrano in gorivom.
Gorski Karabah je območje dolgoletnih napetosti. Leta 1994 je prišel pod nadzor etničnih armenskih sil, ki jih je podpirala armenska vojska. Azerbajdžan leta 2020 v šesttedenski vojni z Armenijo ponovno prevzel nadzor nad območjem.
Medtem so v petek na nujnem zasedanju Varnostnega sveta Združenih narodov armenske oblasti obtožile Azerbajdžan “neizzvanega in dobro načrtovanega vojaškega napada” na regijo.
Azerbajdžanski zunanji minister je v petek potrdil, da bo Azerbajdžan zagotovil “vse pravice in svoboščine” prebivalcem regije, v skladu z ustavo in mednarodnimi obveznostmi na področju človekovih pravic.
Humanitarno pomoč so poslale tako azerbajdžanske kot ruske oblasti. Azerbajdžan je preko ozemlja prepeljal več kot 60 ton goriva, Rusija pa je poslala več kot 50 ton hrane in drugih osnovnih potrebščin za prebivalce Gorskega Karabaha.
vir Foto: commonspace.eu Portal24