V izraelskem napadu ubit vodja Hezbolaha Hassan Nasrallah

ByAna Koren

28. septembra, 2024 , , , ,
Hassan Nasrallah [Foto: Wikimedia/neznani avtor/Khamenei.ir]

V izraelskem napadu ubit vodja Hezbolaha Hassan Nasrallah

[Vir: Euronews] – V petek popoldne je Izrael na južno predmestje Bejruta izvedel obsežen zračni napad, v katerem je bil ubit vodja Hezbolaha, Hassan Nasrallah. Nasrallah, ki je vodil to šiitsko militantno skupino zadnja tri desetletja, je bil ključen akter na političnem in vojaškem prizorišču na Bližnjem vzhodu. Zračni napadi so podrli šest zgradb v Haret Hreiku, sedežu Hezbolaha v Bejrutu, in povzročili smrt ter poškodbe več deset ljudi.

Napad velja za največjega v skoraj letu dni spopadov med Izraelom in Hezbolahom. Napetost med obema stranema se nadaljuje in je vse večja. Hezbolah pa je globoko vpleten tudi v konflikt v sosednji Siriji, kjer podpira režim predsednika Bašarja Asada.

Nasrallah – ključna figura Hezbolaha

Hassan Nasrallah je odigral pomembno vlogo pri preoblikovanju Hezbolaha v eno najmočnejših paravojaških skupin v regiji. Njegova karizma, vojaške sposobnosti in tesna zavezništva z Iranom so Hezbolahu omogočili, da je postal glavni nasprotnik Izraela. Nasrallah je bil cenjen med šiitskimi privrženci in spoštovan v širšem arabskem svetu, vendar je bil na Zahodu, še posebej v ZDA, obravnavan kot ekstremist.

Kljub temu pa je bil Nasrallah znan po svoji pragmatičnosti v primerjavi z radikalnimi voditelji Hezbolaha iz začetkov te skupine, ustanovljene leta 1982 med libanonsko državljansko vojno.

Hezbolah: od vojne do politične moči

Hezbolah je svojo pot začel kot uporniška skupina, ki se je postavila proti izraelski okupaciji južnega Libanona. Pod Nasrallahovim vodstvom je skupina organizirala vojaške akcije, ki so prispevale k umiku izraelskih sil leta 2000, kar je Nasrallahu prineslo status narodne ikone.

Po letu 2000 se je Hezbolah še naprej krepil, tako politično kot vojaško, s svojo lastno radijsko in televizijsko postajo pa je utrjeval svojo moč in vpliv. Leta 2006 je Hezbolah med 34-dnevno vojno z Izraelom dosegel pat pozicijo, kar je še okrepilo njegovo priljubljenost v Libanonu in širše v arabskem svetu.

Vpletenost v Siriji in odnosi z Iranom

Leta 2011, ko se je začela sirska državljanska vojna, je Hezbolah poslal svoje borce na pomoč režimu Bašarja Asada. To je vplivalo na priljubljenost skupine, saj so mnogi v arabskem svetu Asada izobčili. Kljub temu pa je Hezbolah z ohranjanjem tesnih vezi z Iranom ohranil svojo vojaško in politično moč.

Nasrallah je svoje zavezništvo z Iranom in šiitskimi verskimi voditelji vedno postavljal v ospredje, pri čemer je Hezbolah postal del širše mreže frakcij in vlad, ki jih podpira Iran, znane kot Os odpora.

Hezbolah in vojna med Izraelom in Hamasom

Po izbruhu vojne med Izraelom in Hamasom 7. oktobra je Hezbolah začel z napadi na izraelske vojaške postojanke ob meji in jih označil za “rezervno fronto” za Gazo. Nasrallah je trdil, da ti napadi odvračajo izraelske sile od osredotočanja na Hamas v Gazi, in vztrajal, da Hezbolah ne bo prenehal z napadi, dokler ne bo dosežena prekinitev ognja.

V zadnjih tednih so napetosti močno narasle, saj je Izrael napovedal novo fazo konflikta z namenom, da bi Hezbolah potisnil nazaj z meje in omogočil vrnitev na tisoče razseljenih prebivalcev iz severnega Izraela.

Portal24; Foto: