V Šenčurju zaživel nov dom za starejše

https://www.freepik.com/free-photo/doctor-taking-care-senior-woman_14001730.htm#fromView=search&page=1&position=25&uuid=81938a60-efe3-4d49-abe0-1a1ce28393adDolgotrajna oskrba [Foto: Freepik/fotografija je simbolna]

V Šenčurju zaživel nov dom za starejše

[STA] – Nov dom za starejše v Šenčurju je dve leti od začetka gradnje odprl svoja vrata. Dom je prve stanovalce sprejel v začetku prejšnjega meseca, trenutno pa ima že okoli 50 stanovalcev. Polno zasedenost kapacitet, ki je 157 stanovalcev, bo dom predvidoma dosegel v prvem četrtletju prihodnjega leta, odvisno od pridobivanja kadrov.

Kot je za STA pojasnil zastopnik družbe za upravljanje in gradnjo domov Mavida domovi, ki je del avstrijske skupine Mavida Group, Miha Mihalj, je interes za vključitev v sodoben šenčurski dom zelo velik, saj je bilo podanih več kot 500 vlog za sprejem.

Dom lahko sprejme do 157 stanovalcev in je zasnovan po inovativnem konceptu gospodinjskih skupnosti, kar spodbuja socialne stike. Dom vključuje tudi štiri enote za demenco in namensko območje za paliativno oskrbo. V pritličju doma, kjer sta recepcija in avla, je tudi akvarij.

Kot na počitnicah

Kot je izpostavil Mihalj, je bila ideja, da bi stanovalci doma, ki sodi med najsodobnejše v Sloveniji in v širši regiji, imeli takšen občutek, kot da so v hotelu oziroma na počitnicah. “S tem domom smo pokazali, kaj je mogoče narediti in kaj si naši, konec koncev tudi starši zaslužijo,” je poudaril.

Uradno odprtje doma načrtujejo šele spomladi. Tako so se odločili zaradi varnosti stanovalcev, saj v zimskem času kroži veliko virusov, spomladi pa bo ob lepšem vremenu mogoče pripraviti otvoritveno slovesnost zunaj.

Prvi stanovalci so se v dom vselili 4. novembra, trenutno pa jih je v domu okoli 50. Mihalj računa, da bodo dom napolnili do konca prvega četrtletja prihodnjega leta, kar pa je odvisno predvsem od kadrovske zasedbe. “Na srečo nam je uspelo dobiti zadosti kadra, da smo dom lahko takoj odprli,” je povedal Mihalj, medtem ko se številni domovi za starejše po državi soočajo s pomanjkanjem kadra.

Plača je določena s kolektivno pogodbo

Mihalj uspeh pri pridobivanju kadra pripisuje daljšim razgovorom s kandidati, s katerimi so se podrobno pogovorili o njihovih željah glede delovnega mesta in o viziji ter strategiji Mavide. “Plača je določena s kolektivno pogodbo in z njo ne moremo motivirati kandidatov, lahko pa jih motiviramo z odnosom, ki ga imamo znotraj podjetja,” je pojasnil in dodal, da v Šenčurju odpirajo 80 delovnih mest.

Skupina Mavida s sedežem v Beljaku upravlja 32 domov za starejše v Avstriji in Sloveniji in zaposluje približno 2000 sodelavcev. V skupini izpostavljajo zavezanost k izboljšanju kakovosti življenja v starosti in vzpostavljanju naprednih konceptov oskrbe.

Je pa pred kratkim v javnosti odjeknilo nezadovoljstvo nekaterih stanovalcev doma za starejše v Kranjski Gori, katerega lastnica je poleg še treh drugih domov v Sloveniji pred štirimi leti postala Mavida. Časnik Dnevnik je poročal o pritožbah sorodnikov stanovalcev glede hrane in pranja perila, ker nekatere obroke vozijo iz Šenčurja, perilo pa iz pralnice v Ribnici.

Kot je pojasnil Mihalj, so se za centralizacijo odločili zaradi zagotavljanja večje kakovosti in nadzora ter zaradi kontinuitete, saj se lahko sicer v primeru posameznih odsotnosti zaradi manjka kadra lahko pojavijo težave pri zagotavljanju ustreznih storitev.

Portal24; Foto: Freepik/fotografija je simbolna