V teh EU državah je največ prostih delovnih mest
Evropski trg dela kaže znake okrevanja po udarcu pandemije COVID-19 a je še daleč od izpolnjevanja potreb, kot kažejo nedavni statistični podatki. Poročilo za drugo četrtletje kaže, da se je stopnja prostih delovnih mest v EU znižala na 2,7 odstotek v primerjavi s 2,8 odstotek v prvem četrtletju. V istem obdobju je bila stopnja delovne aktivnosti oseb, starih med 20 in 64 let, 75,4 odstotek, kar je za 0,1 odstotne točke več kot prej.
Dolgoročni trend medtem kaže, da se stopnja prostih delovnih mest v EU še naprej povečuje vsako leto, kar je posledica razkoraka med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela. Od leta 2020, ko je pandemija povzročila številne odpuščanja in začasne prekinitve zaposlitev, je bilo ustvarjenih več delovnih mest. Žal obstaja tudi pomanjkanje kvalificirane delovne sile in vrzel v znanju, je navedeno v prejšnjem poročilu Evropske komisije.
Pomanjkanje delovne sile
Pomanjkanje delovne sile je zlasti izrazito v nekaterih državah članicah EU. Med njimi je Nizozemska, ki je zabeležila najvišjo stopnjo prostih delovnih mest v EU s 4,7 odstotka. Bolgarija in Romunija sta v istem četrtletju zabeležili le 0,8-odstotno stopnjo prostih delovnih mest. Najbolj iskani poklici so bili razvijalci programske opreme in prodajalci s številnimi prostimi delovnimi mesti tudi na področju inženiringa, raziskav in razvoja, oglaševanja, marketinga in proizvodnje.
Da bi rešile to težavo, so nekatere države, kot sta Nemčija in Danska, sprejele ukrepe za privabljanje kvalificiranih delavcev iz držav zunaj EU. Nemška vlada je avgusta sprejela nov zakon o priseljevanju, Danska pa je odobrila triletni vizum za mednarodne študente, ki želijo po diplomi delati v državi.
Poleg tega je približno 27,5 milijona ljudi v delovni sili EU izjavilo, da so brezposelni, podzaposleni ali na voljo za delo, vendar ga ne iščejo. To je pripeljalo do “slacka” na trgu dela, kot ga opredeljuje Mednarodna organizacija dela. Slack je “razlika med želeno količino dela delavcev in količino plačanega dela, ki je na voljo”.
Statistika razkriva, da bo predviden upad delovno sposobnega prebivalstva z 265 milijonov leta 2022 na 258 milijonov do leta 2030 verjetno še povečal to pomanjkanje. Kljub nekoliko večji stopnji zaposlenosti v drugem četrtletju ostaja problem pomanjkanja kvalificirane delovne sile v EU, kar ovira gospodarsko rast.
vir Foto: Pexels