V tej Evropski državi je največ depresivnih ljudi!

Osamljenost [Foto: Pixabay]

V tej Evropski državi je največ depresivnih ljudi!

Novo poročilo o razširjenosti depresije v Evropi razkriva zaskrbljujoče podatke, pri čemer je Francija izstopala kot država z najvišjo stopnjo depresije pred pandemijo COVID-19. Analiza, izvedena na podlagi podatkov iz Evropske ankete o zdravju (EHIS) iz leta 2019, je pokazala, da je depresija v Franciji prizadela približno 11 odstotkov prebivalstva, kar je največ med evropskimi državami. Za primerjavo, Slovenija je zabeležila precej nižjo stopnjo depresije, in sicer 7,2 odstotka, vendar so razlike med starostnimi skupinami v Sloveniji prav tako opazne.

Raziskava, ki jo je izvedel statistični oddelek francoskega ministrstva za zdravje in socialo (DREES), temelji na podatkih več kot 300.000 ljudi iz držav Evropske unije, Norveške, Islandije in Srbije. S pomočjo osmih vprašanj iz vprašalnika o zdravju bolnikov so raziskovalci merili prisotnost depresivnih simptomov, ki so se pojavljali v zadnjih dveh tednih pred raziskavo.

Francija je izstopala zaradi visokih stopenj depresije tako med mladimi kot med starejšimi prebivalci. Medtem ko so mladi med 15 in 24 leti pokazali znake naraščajoče duševne stiske, so pri starejših, starih 70 let in več, depresivne epizode še pogostejše.

Slovenija v primerjavi z Evropo

V Sloveniji je bila splošna stopnja depresije pred pandemijo 7,2 odstotka, kar državo uvršča pod evropsko povprečje. Pri mlajših Slovencih, starih od 15 do 24 let, je stopnja depresije znašala 10,4 odstotka, medtem ko je bila pri starejših, starejših od 70 let, nekoliko višja in je znašala 13,1 odstotka.

Za primerjavo, v severnoevropskih državah, kot so Danska, Švedska in Finska, je depresija med mladimi še bolj razširjena, piše Euronews. Na Danskem je denimo socialna izolacija med glavnimi razlogi za duševne stiske pri mlajših generacijah, kar je skupno tudi nekaterim mladim v Sloveniji, vendar so stopnje depresije pri nas nižje kot v teh državah.

Pri starejših Slovencih so ključni dejavniki slabše zdravje, socialna izolacija in ekonomske težave, kar je podobno kot v drugih državah vzhodne in južne Evrope.

Dejavniki za depresijo v Evropi

Po navedbah raziskovalcev so visoke stopnje depresije med mladimi v severni in zahodni Evropi povezane s socialno izolacijo, pomanjkanjem poklicnih priložnosti, višino dohodka ter vplivom družbenih omrežij. Ta spodbujajo škodljive družbene primerjave, zaskrbljenost glede telesne podobe in povečujejo tveganje za kibernetsko nadlegovanje. Dekleta so zaradi tega še posebej ranljiva.

V državah južne in vzhodne Evrope, kot sta Hrvaška in Romunija, so pogosteje depresivni starejši, predvsem zaradi slabega zdravja in socialne izolacije. Na Hrvaškem denimo skoraj 40 odstotkov starejših poroča o slabem zdravju, kar je povezano z visoko, 16-odstotno stopnjo depresije. V Sloveniji je ta odstotek sicer nižji, vendar podobne težave ostajajo.

Poeral24; Foto: Pexels