V veljavo stopile Trumpove 10-odstotne carine

https://www.flickr.com/photos/202101414@N05/54325371544/Donald Trump [Foto: Wikimedia/Bela hiša/ Bela hiša Flickr]

V veljavo stopile Trumpove 10-odstotne carine

V soboto so začele veljati uvozne carine, ki jih je v sredo napovedal ameriški predsednik Donald Trump. Nove 10-odstotne dajatve bodo obremenile široko paleto blaga, ki vstopa v Združene države Amerike. Medtem ko evropski voditelji ostajajo pripravljeni na odziv, hkrati pozivajo k preudarnosti in odmerjenemu pristopu. Carine za posamezne države, ki jih je uvedla Trumpova administracija, pa bodo začele veljati šele 9. aprila.

Trumpova odločitev je sprožila nemir na svetovnih trgih, ki se še povečuje zaradi povračilnih ukrepov Kitajske. Ta je uvedla 34-odstotne carine na ameriški uvoz, kar je dodatno destabiliziralo globalno gospodarstvo, navaja Euronews. Petek je bil za borze črn dan – pomembnejši indeksi so trgovanje zaključili z izgubami. Največji padec je doživel milanski FTSE MIB, ki je zdrsnil za 6,53 odstotka. Izgube so bile opazne tudi v Frankfurtu, Londonu in Parizu.

Wall Street ni ostal imun na pretres. Indeks VIX, znan kot »merilnik strahu«, je zrasel za 50,93 odstotka in dosegel 45,31 točke, kar je najvišja raven od padca zaradi pandemije Covid-19. Dow Jones je izgubil 5,5 odstotka, Nasdaq pa 5,8 odstotka. V dveh dneh je bilo z ameriških trgov izbrisanih 5,2 bilijona dolarjev. Kljub temu Trump ostaja neomajen. V petek zvečer je na platformi Truth Social zapisal: “Velika podjetja niso zaskrbljena zaradi tarif – vedo, da so tu, da ostanejo. Osredotočena so na VELIK, ČUDOVIT dogovor, ki bo okrepil naše gospodarstvo. Zelo pomembno. Dogaja se prav zdaj!!!”

Starmer odpira pogovore o boju proti ameriškim carinam

Evropski voditelji so ostro obsodili ameriške carine. Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je po pogovoru z ameriškim ministrom za trgovino Howardom Lutnickom ukrepe označil za “škodljive in neupravičene” ter poudaril zavezanost EU k “smiselnim pogajanjem”. V Združenem kraljestvu je premier Keir Starmer začel serijo telefonskih pogovorov s svetovnimi voditelji, da bi uskladili odziv. “Popolna trgovinska vojna bi bila zelo škodljiva,” je posvaril. Pogovarjal se je že z avstralskim premierjem Anthonyjem Albanesejem in italijansko premierko Giorgio Meloni.

Italijanski minister za gospodarstvo Giancarlo Giorgetti in zunanji minister Antonio Tajani sta pozvala k zadržanosti. Giorgetti je na forumu Teha v Cernobbiu dejal, da mora vlada “ohraniti hladno glavo, oceniti posledice in se izogniti hitenju v tarifno vojno milo za drago, ki bi lahko škodila vsem – še posebej nam”. Poudaril je, da mora Italija delovati prek Evropske unije: “Namesto da gre sama, bi morala Italija delovati skozi Evropo, da zagotovi ustrezno zaščito svojih interesov,” je povedal in prejel pohvale Mattea Salvinija.

Tudi Tajani je pozval k mirnosti: “Te carine so očitno negativen razvoj. Vendar ni potrebe za paniko – škoda bo prizadela le okoli 0,3 odstotka BDP EU. Potrebujemo ukrepanje, ne alarmantnost. Zavezani smo k zaščiti naših podjetij in tesno sodelujemo z Evropsko unijo.” Opozoril je še, da bi carine lahko ovirale evropske države pri doseganju cilja 5 odstotkov BDP za vojaške izdatke, ki so ga ZDA nedavno zahtevale od članic Nata.

Portal24; Foto: Wikimedia/Bela hiša/ Bela hiša Flickr