Valutni boj: Evro se dviga, dolar pada. Kaj sledi?

Evro [Foto: Pexels]

Valutni boj: Evro se dviga, dolar pada. Kaj sledi?

Evro je v zadnjih tednih doživel izjemno rast, saj se je povzpel na najvišjo raven v 13 mesecih v primerjavi z ameriškim dolarjem. Na začetku tedna se je tečaj EUR/USD gibal okoli 1,1170 dolarja, kar je sicer predstavljalo rahlo znižanje za 0,1 odstotek, vendar je evro prejšnji petek dosegel rast za 0,7 odstotka in se dotaknil meje 1,12 dolarja. Ta rast, ki je trajala štiri zaporedne tedne, predstavlja najmočnejšo tedensko uspešnost evra od novembra 2023.

Nedavna krepitev evra je bila v veliki meri posledica oslabitve ameriškega dolarja, kar je povzročilo signaliziranje Federal Reserve (FED) glede skorajšnjega znižanja obrestnih mer. Zvezne rezerve so se preusmerile k bolj “golobji” politiki, kar pomeni, da so postale bolj naklonjene znižanju obrestnih mer. Od konca junija je dolar izgubil več kot 10 odstotka vrednosti v primerjavi z japonskim jenom, več kot 5 odstotkov v primerjavi s švicarskim frankom in približno 4 odstotke v primerjavi z britanskim funtom ter evrom. Ta trend se je še okrepil avgusta, ko so bili objavljeni šibki gospodarski podatki iz ZDA.

Powellov govor v Jackson Holeu potrjuje znižanje obrestnih mer

Predsednik Federal Reserve, Jerome Powell, je na nedavnem simpoziju v Jackson Holeu podal jasno sporočilo, ki je odprlo vrata znižanju obrestnih mer. Powell je dejal: “Prišel je čas, da se politika prilagodi. Smer potovanja je jasna.” Opozoril je na spremenjeno ravnotežje tveganj in izrazil zaupanje, da je inflacija na poti nazaj na 2 odstotka, hkrati pa je priznal, da se razmere na trgu dela ohlajajo.

Pred Powellovim govorom je zapisnik zadnjega sestanka Zveznega odbora za odprti trg (FOMC) pokazal, da je večina članov odbora menila, da bi bilo verjetno primerno znižati obrestne mere na naslednjem sestanku, če bodo gospodarski podatki še naprej kazali na potrebo po tem. Trgovci trenutno ocenjujejo, da obstaja 68-odstotna verjetnost znižanja obrestnih mer za 25 baznih točk. Trgovci pričakujejo, da bo FED do konca leta 2024 obrestne mere znižal za skoraj celotno odstotno točko.

Previdnejši pristop ECB

Medtem ko Federal Reserve signalizira znižanje obrestnih mer, Evropska centralna banka (ECB) ostaja previdnejša. Zapisnik julijskega sestanka ECB je pokazal, da so se oblikovalci politik v Frankfurtu odločili za previden pristop. Na septembrskem sestanku bodo k zadevi torej pristopili z odprtim duhom in temeljito ocenili prihajajoče gospodarske podatke, preden bodo sprejeli kakršne koli odločitve o spremembi obrestnih mer.

Napovedi analitikov za EUR/USD

Analitiki imajo različna mnenja o prihodnjem gibanju tečaja EUR/USD. Analitiki pri BBVA opozarjajo, da je nedavna rast evra presegla pričakovanja in da bo ohranitev te rasti zahtevala močnejšo dinamiko rasti, manj ohlapno politiko ECB ali pozitiven geopolitični razvoj. Tržni strateg Luca Cigognini iz Intese Sanpaolo je poudaril, da Powellov “golobji” ton na simpoziju v Jackson Holeu še naprej podpira bikovski trend evra, čeprav ne izključuje korekcijskega premika proti ravni 1,1140.

James Knightley, glavni mednarodni ekonomist pri ING, je dejal, da bo prihodnje poročilo o delovnih mestih v ZDA ključno za določitev nadaljnjih ukrepov Federal Reserve. Knightley opozarja, da bi nadaljnje poslabšanje na trgu dela lahko sprožilo večje znižanje obrestnih mer, kar bi dodatno vplivalo na vrednost dolarja.

Bank of America napoveduje, da bo tečaj EUR/USD do konca leta dosegel 1,12, v naslednjem letu pa 1,17. Analitik Michalis Rousakis je dodal, da bo ta poteza verjetno zahtevna zaradi začetka cikla zniževanja obrestnih mer FED, povečane politične negotovosti v ZDA in globalnih geopolitičnih skrbi.

Ameriško investicijsko podjetje opozarja, da bi lahko gospodarski podatki iz evroobmočja razočarali in tako zmanjšali podporo za nadaljnjo rast evra. Znaki krhkosti na trgu dela v evroobmočju bi lahko otežili vzdrževanje trenutne rasti evra v prihodnjih mesecih.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pexels