Site icon Portal24

Varnost in prijaznost: Ključni vrednoti generacije Z

https://www.freepik.com/free-photo/young-teenage-girls-recording-reels-themselves-outdoors-social-media_32520829.htm#fromView=search&page=1&position=0&uuid=ae8992be-b401-4956-9097-a13ed77f6a0e&query=gen+z

[Foto: Freepik]

Varnost in prijaznost: Ključni vrednoti generacije Z

Nedavna raziskava kalifornijske univerze UCLA je pokazala, da je za generacijo Z občutek varnosti najpomembnejši dejavnik v njihovem življenju. V obdobju negotovosti, ki ga zaznamujejo družbeni in ekonomski izzivi, mladi v veliki večini poročajo, da jim je varnost prednostna naloga, piše LA Post. Raziskava je pokazala tudi, da generacija Z bolj ceni prijaznost in empatijo kot pridobivanje pozornosti in družbeni status.

V raziskavi, ki je zajela 1644 mladih Američanov, so anketiranci varnost postavili na vrh svojih življenjskih ciljev. Drugi pomembni cilji so vključevali prijaznost, zabavo, samosprejemanje in telesno pripravljenost. Na drugi strani pa sta se bogastvo in slava dosledno uvrstila na dno lestvice.

Raziskovalci povezujejo osredotočenost na varnost s številnimi dejavniki, ki vplivajo na mlade. Mednje sodijo poročila o nasilju v šolah, gospodarske negotovosti in posledice pandemije COVID-19, ki je močno zaznamovala odraščanje te generacije. Prav zaradi teh dejavnikov se mladi vse bolj zavedajo pomena stabilnosti in čustvenega blagostanja.

Podatki o duševnem zdravju mladih

Raziskava je del širšega poročila Teens and Screens 2024, ki se ukvarja z vplivom sodobne tehnologije na mladostnike. Podatki ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) kažejo na naraščajočo zaskrbljenost glede duševnega zdravja mladih. Več kot 40 % ameriških srednješolcev poroča o občutkih žalosti ali brezupa, pri čemer so te stopnje bistveno višje pri dekletih in tistih, ki se identificirajo kot LGBTQ+. Več kot 20 % dijakov je resno razmišljalo o poskusu samomora, približno 10 % pa jih je že poskusilo.

Te ugotovitve poudarjajo naraščajočo potrebo po izboljšanju podpore duševnemu zdravju mladih. Strokovnjaki opozarjajo, da je ključnega pomena ustvarjanje pozitivnega okolja v šolah, spodbujanje zaupanja vrednih odnosov z odraslimi in zagotavljanje dostopa do virov za duševno zdravje. Med ključne ukrepe sodijo zmanjšanje stigme duševnih bolezni, izvajanje programov socialno-čustvenega učenja in uvedba podpornih politik, ki izboljšujejo dobrobit učencev.

Razlike v vrednotah med različnimi skupinami

Raziskava je pokazala, da se vrednote in prioritetne usmeritve razlikujejo glede na spol, raso in starost. Medtem ko so fantje v raziskavi bolj poudarjali pomen zabave in prijaznosti, so dekleta in nebinarnie osebe varnost postavile na prvo mesto. Pri starejših anketirancih so prijaznost in samosprejemanje postajali pomembnejši od varnosti in zabave.

Ena izmed zanimivih ugotovitev je tudi, da so temnopolti mladi varnost izpostavili kot svojo glavno skrb, medtem ko so beli in latinoameriški anketiranci bolj poudarjali prijaznost. Raziskovalci poudarjajo, da so te razlike verjetno posledica različnih družbenih in ekonomskih okoliščin, ki vplivajo na posamezne skupnosti.

Prilagajanje medijev in družbenih vsebin mladim

Rezultati raziskave imajo pomembne posledice tudi za medijsko industrijo in ustvarjalce vsebin. Profesorica psihologije na UCLA Yalda Uhls, ustanoviteljica Centra za učenjake in pripovedovalce zgodb (Center for Scholars & Storytellers), poudarja, da raziskave, kot je ta, pomagajo premostiti vrzel med akademskimi spoznanji in medijsko produkcijo.

„Te ugotovitve poudarjajo vrednost vpogledov, ki temeljijo na raziskavah, in nas opominjajo, naj ne dovolimo, da stereotipi narekujejo naše razumevanje mladih,“ je dejala Uhls. Mladi iz generacije Z kažejo močno željo po avtentičnosti, samosprejemanju in skrbi za dobro počutje. Strokovnjaki zato menijo, da bi morale medijske vsebine bolje odražati te vrednote in podpirati pozitivne vzorce obnašanja.

Portal24; Foto: Freepik

Exit mobile version