Varuh človekovih pravic poziva k ravnovesju med pravicami Romov in večinskega prebivalstva
Varuh človekovih pravic, Peter Svetina, je po sestanku z vodstvom škocjanske občine poudaril, da romska populacija sicer ima zakonodajo, ki jo ščiti, vendar to ne sme posegati v pravice večinskega prebivalstva. Slovenija je pravna država, pri čemer pravo velja enako za vse, ne glede na poreklo ali manjšinsko pripadnost.
Ob tem je Svetina opozoril, da zaščitna zakonodaja romski skupnosti ne sme biti izgovor za kazniva dejanja. “Za vsa kazniva dejanja so predvidene sankcije in morajo veljati enako za vse,” je poudaril. Pristojne državne organe, kot so center za socialno delo, policija in ostale službe, je pozval k večji aktivnosti na področju romskih vprašanj. Po njegovih besedah lokalna skupnost sama ne more nositi bremena reševanja teh problemov.
Varuh človekovih pravic je prejel informacije o poslabševanju varnostne situacije v romskih naseljih, zlasti na jugovzhodu države. Po navedbah tamkajšnjega večinskega prebivalstva naj bi se romska skupnost občasno izognila kazenskim in prekrškovnim postopkom. Policija pa opaža povečano število anonimnih prijav, ki brez prič ne morejo voditi do končne odločitve. Opozarja tudi na pomanjkanje vzgojnih ukrepov, ki bi preprečevali mladoletne storilce kaznivih dejanj pred ponavljanjem dejanj.
Razumevanje in spoštovanje
Urad varuha človekovih pravic je že večkrat opozoril na nujnost sprejetja zakona, ki bi celovito obravnaval mladoletne storilce kaznivih dejanj. Svetina poudarja, da morajo biti odnosi med romskim in večinskim prebivalstvom temeljeni na občutljivosti, razumevanju in spoštovanju. V skladu s tem je dolžnost države zagotoviti varno sobivanje ter enake pravice tako za romsko skupnost kot za večinsko prebivalstvo.
Poleg tega je varuh človekovih pravic posvetil posebno pozornost tudi problematiki romskih prisilnih porok. Ta problematika predstavlja obliko nasilja nad ženskami, moškimi in otroki ter kršenje človekovih pravic.
Urad varuha ugotavlja, da se stanje v zvezi z romsko problematiko v Sloveniji kljub potrebnim ukrepom in aktivnostim ne izboljšuje, v nekaterih primerih pa celo poslabšuje. Eden izmed razlogov za to je pomanjkanje stalnega spremljanja in analize stanja romske skupnosti v Sloveniji.
vir Foto: STA