Vas služba ne osrečuje? Prepoznajte znake in ukrepajte!

ByAna Koren

23. februarja, 2025 , ,
Pri delu [Foto: Pexels]

Vas služba ne osrečuje? Prepoznajte znake in ukrepajte!

Občutek ujetosti v službi je bolj razširjen, kot si morda mislite. Z vsakim dnem, ko opravljate iste naloge brez pravega zadovoljstva, se v vas krepi misel, da bi bilo življenje lepše, če bi delali karkoli drugega. A kljub nezadovoljstvu ostajate – zakaj? Odgovor pogosto tiči v strahu pred neznanim. Bolje je vztrajati v poznanem, četudi to pomeni stagnacijo, kot pa stopiti na negotovo pot sprememb. Toda kaj, če bi vam povedali, da prav ta strah povzroča še večjo izgubo, tako za vas kot za vaše okolje?

Naša podzavest deluje tako, da raje vztraja pri znanem, tudi če to pomeni občutek stagnacije. Neznano ozemlje nosi s seboj tveganje, nepredvidljivost in možnost neuspeha. Ta strah je povsem razumljiv, saj gre za osnovni obrambni mehanizem našega uma. A paradoks je, da se hkrati zavedamo, da nesreča na dolgi rok ni vzdržna. Če se vsak dan znova prepričujemo, da je bolje ostati na mestu, dejansko postajamo talci lastnega udobja in strahu.

Ko izgubljate vi, izgublja tudi vaše okolje

Pogosto se zmotno prepričujemo, da s tem, ko ostajamo v neizpolnjujočem okolju, delamo uslugo delodajalcu, družini ali sebi. Resnica pa je, da ko vi ne cvetite, tudi vaša okolica ne dobi najboljše verzije vas. Vaša motivacija, ustvarjalnost in produktivnost so neposredno povezane z notranjim zadovoljstvom. Nesrečen posameznik ne more optimalno prispevati k svojemu okolju, niti na delovnem mestu niti v osebnem življenju.

Vaša govorica telesa nezavedno izraža vaše nezadovoljstvo. Čeprav morda poskušate delovati profesionalno, bo vaša telesna drža, način hoje, ton glasu in celo izraz na obrazu razkrival vaše resnične občutke. Študije kažejo, da ljudje podzavestno zaznajo in odzivajo na to energijo, kar lahko vpliva na odnose s sodelavci in nadrejenimi.

Kako se premakniti naprej?

Če želite preiti iz občutka ujetosti v aktivno iskanje sreče, začnite s tremi ključnimi koraki:

Zavedanje lastnih občutkov: Prvi korak k spremembi je priznavanje nezadovoljstva. Pogovorite se sami s seboj ali z zaupanja vredno osebo o svojih občutkih.

Določanje vrednot in ciljev: Kaj je tisto, kar vas resnično izpolnjuje? Katere vrednote želite vključiti v svoje delo? Jasna vizija bo zmanjšala strah pred neznanim.

Mikrodejanja proti spremembi: Namesto da razmišljate o velikanskih korakih, začnite z majhnimi premiki. Raziskovanje novih priložnosti, mreženje, dodatna izobraževanja – vse to so koraki, ki vas približujejo k bolj zadovoljni prihodnosti.

Ko se zavedate, da imate moč nad svojo srečo, začnete aktivno iskati poti, ki vas vodijo k njej. Strah pred neznanim ne sme biti razlog, da ostanete v okolju, ki vas ne izpolnjuje. Če ne najdete veselja v tem, kar trenutno počnete, je to znak, da je čas za premik. In kar je najbolj pomembno – vaša odločitev ne bo koristila le vam, temveč tudi vsem okoli vas. Pridi, bodi vesel, svet potrebuje najboljšo verzijo vas!

Portal24; Foto: Pexels