Več držav EU se je pritožilo zaradi bojkota madžarskega predsedovanja s strani Evropske komisije

Bruselj, EU [Foto: Pixabay]

Več držav EU se je pritožilo zaradi bojkota madžarskega predsedovanja s strani Evropske komisije

Več držav Evropske unije se je pritožilo zaradi odločitve Evropske komisije o bojkotu madžarskega predsedovanja, sta za Euronews potrdila diplomatska vira. Bojkot je bil napovedan le nekaj dni pred ključnim glasovanjem o ponovnem imenovanju Ursule von der Leyen za predsednico.

Evropska komisija je v ponedeljek sporočila, da svojih komisarjev ne bo pošiljala na neformalna srečanja Sveta in da odpoveduje potovanje v Budimpešto, kar je sicer rutinski obisk na začetku vsakega novega predsedovanja Svetu EU. Ta odločitev je sledila obisku madžarskega premierja Viktorja Orbána v Moskvi in Pekingu na tako imenovani “mirovni misiji”, kjer ni bilo jasno, ali je Orbán zastopal svojo državo ali EU.

Eden izmed diplomatskih virov, ki je želel ostati anonimen, je za Euronews povedal, da je bila odločitev Komisije med visokimi diplomati opisana kot politični poskus ugoditi evropskim poslancem, kar bi lahko negativno vplivalo na delo Sveta. “To je volilna poteza, ki lahko sčasoma koristi samemu Orbánu,” je dejal vir.

Podpora za drugi mandat von der Leyen še negotova

Ursula von der Leyen se poteguje za drugi petletni mandat na čelu Komisije, glasovanje v Evropskem parlamentu pa bo potekalo v četrtek. Da bi zagotovila večino 361 glasov, se je v zadnjih tednih sestala s številnimi političnimi skupinami, vendar izid tajnega glasovanja ostaja negotov.

Komisija je svojo odločitev označila za “simbolično gesto” in ne za bojkot, saj bodo javni uslužbenci na neformalnih srečanjih, kot je bilo to v preteklosti še vedno prisotni. Kljub temu se poteza obravnava kot dejanje brez primere in bi lahko ovirala prihodnje politične odnose med državami članicami in Komisijo.

Drugi diplomatski vir je za Euronews povedal, da je večina držav članic na srečanju prejšnji teden izrazila razočaranje nad načrti Komisije in poudarila, da bi morala izvršna oblast EU ostati “nepristranska”. Na vprašanje o odzivu nekaterih prestolnic EU pa je tiskovni predstavnik Komisije dejal, da so “države članice izrazile svoja stališča, ki v večini primerov ostajajo usklajena z odločitvijo Komisije”.

[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Pixabay