Večina upravičencev Vzajemne želi denar, le desetina izbrala delnice
Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna se nahaja sredi procesa statusnega preoblikovanja v delniško družbo, pri čemer večina upravičencev do deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja izkazuje preference za izplačilo v denarju. Le približno desetina tistih, ki imajo možnost izbire, se je odločila za delnice, kot je razvidno iz izjav, ki so jih posredovali zavarovalnici, poroča MMC RTV Slovenija. Predsednik uprave Matija Šenk je povedal, da so od okoli 412.000 upravičencev z deležem do 120 evrov, ki lahko izbirajo med denarjem ali delnicami, prejeli približno 245.000 izjav. “Od približno 412.000 upravičencev, ki imajo zaradi deleža v vrednosti do 120 evrov možnost izbire izplačila v delnicah ali denarju, smo prejeli približno 245.000 izjav,” je pojasnil Šenk.
Po poročanju MMC RTV Slovenija je Vzajemna že zaključila pošiljanje obvestil vsem upravičencem, kar zajema več kot 830.000 ljudi. Tiste, ki želijo denar, a še niso posredovali številke transakcijskega računa, zavarovalnica poziva, naj to storijo do 27. februarja, saj se rok takrat izteče. Denar bo sicer na voljo še pet let, a zgodnje urejanje preprečuje nevšečnosti. Izplačila naj bi se začela julija in zaključila do konca leta. Po poročanju MMC RTV Slovenija bodo upravičenci z deležem do 120 evrov, ki ne bodo izrazili preference, avtomatično prejeli denar.
Delnice
Približno 419.000 upravičencev z deležem nad 120 evrov bo po zakonu prejelo delnice. Šenk je poudaril, da se tistim brez trgovalnega računa z odprtjem ne mudi, saj delnice še niso izdane pri KDD-ju. “Svetujemo, naj počakajo na javne objave cenikov in morebitne popuste pri ponudnikih trgovalnih računov,” je dejal. Po poročanju MMC RTV Slovenija finančno ministrstvo razmišlja o uvrstitvi delnic na individualne naložbene račune, kar Vzajemna podpira zaradi nižjih stroškov za upravičence.
Težave so nastale pri vročanju obvestil, saj jih približno 18.000 od 830.000 ni bilo dostavljenih, je pojasnila članica uprave Alja Markovič Čas. “V Vzajemni zato vse zavarovance, ki menijo, da so upravičeni do deleža, a obvestila niso prejeli ali so ga izgubili, pozivamo, da se obrnejo na poslovalnico ali klicni center zavarovalnice,” je povedala. Po poročanju MMC RTV Slovenija pogosta vprašanja vključujejo dedovanje, kjer lahko dediči na podlagi pravnomočnega sklepa uveljavljajo delež. To je pomembno, saj mesečno umre okoli tisoč upravičencev.
Predlog Janeza Ciglerja Kralja
Predlog Janeza Ciglerja Kralja o prenosu delnic na druge osebe zakon zavrača. “Možnosti prenosa pravice do delnic Vzajemne na drugo osebo zakon ne omogoča,” je dejala Markovič Čas, a v Vzajemni menijo, da bi bila ideja izvedljiva z manjšimi spremembami. Po poročanju MMC RTV Slovenija prvo skupščino delniške družbe načrtujejo za oktober ali november, delnice pa bodo na Ljubljansko borzo uvrščene leta 2026. “Vse informacije bomo pravočasno posredovali prek medijev in drugih komunikacijskih kanalov,” je napovedal Šenk.
Do deleža je upravičenih več kot 831.000 ljudi, ki so bili 31. decembra 2023 člani Vzajemne. Po poročanju MMC RTV Slovenija je zavarovalnica lani zbrala 31,8 milijona evrov premije, bilančna vsota pa je dosegla 117,8 milijona evrov. Članica uprave Petra Mezgec je napovedala, da bo dobiček po ukinitvi dopolnilnega zavarovanja dosežen leta 2027 ali 2028. “Poudarek v tem obdobju bo na rasti segmenta zdravstvenih in nezgodnih zavarovanj ter digitalizaciji storitev,” je dodala.
Portal24; Foto: Portal24