Vetrnice na Pohorju v območju Natura 2000: zaskrbljenost raste, dokumentacija šepa!

ByAna Koren

11. oktobra, 2023 ,
Foto: Pexels

Vetrnice na Pohorju: zaskrbljenost raste, dokumentacija šepa!

Vetrnice na Pohorju? Na grebenu Pohorja, neposredno ob hotelu, planinskem domu, zasebnih počitniških kapacitetah, vasi Planina, Črnem jezeru in priljubljenem smučišču Trije Kralji, je namreč načrtovana postavitev 21 vetrnih elektrarn. Na bližnjem Arehu je predvidenih še 14 vetrnih elektrarn.

Razvoj dogodkov je del direktive Evropske unije, ki si prizadeva za povečanje uporabe obnovljivih virov energije v EU na 45 odstotkov do leta 2030, in sicer zaradi kolapsa, draginje ruskega plina in opuščanja premoga ter jedrske energije.

Načrti za postavitev vetrnih elektrarn na območju Treh Kraljev in Areha povzročili nemir med lokalnimi prebivalci. Prebivalci pravijo da so za načrte izvedeli prepozno, postavitvi pa se upirajo. Maksimiljan Tramšek, predsednik Krajevne skupnosti Tinje na Pohorju, izpostavlja, da bi bilo razumevanje drugačno, če bi šlo za eno ali dve elektrarni. Postavitev so soglasno zavrnili tudi v KS Kebelj na zboru krajanov. Nastala je civilna iniciativa “Za Pohorje brez vetrnih elektrarn”, nasprotovanje pa prihaja tudi iz občin Slovenska Bistrica in Ruše.

Podjetje Energija na veter, ki stoji za investicijo, je nedavno projekt predstavilo krajanom, sprožilo je tudi postopke za pridobitev dovoljenja za postavitev 35 vetrnih elektrarn.

Vendar pa iz Ministrstva za naravne vire in prostor prihajajo informacije, da Poročilo o vplivih na okolje ter Dodatek za varovana območja za VE Slovenska Bistrica nista pripravljena skladno s predpisi. Zaradi zaščitenega območja Natura 2000, kjer se Pohorje nahaja, je bilo potrebno zaprositi tudi za mnenje Zavoda za varstvo narave v Mariboru.

Direkcija za vode zahteva dopolnitev dokumentacije o vplivih vetrnih elektrarn na vodne vire

V procesu postavitve vetrnih elektrarn na Pohorju se je zopet pojavila zapletena situacija. Direkcija za vode je ugotovila, da predložena dokumentacija za postavitev vetrnih elektrarn na vodovarstvenih območjih, na poplavno in erozijsko ogroženih območjih, ne zadošča. Opazili so pomanjkanje analiz tveganja za onesnaženje voda, opredelitev posegov na poplavno ogroženih območjih in erozijskih območjih.

Zaradi nepopolne dokumentacije Direkcija za vode ni mogla opredeliti vpliva elektrarn na vodni režim in stanje voda. Zato so z ministrstva investitorja, podjetje Energija na veter, pozvali k dopolnitvi dokumentacije.

Jana Habjan, predstavnica podjetja Energija na veter, je poudarila, da so zaprosilo prejeli le v torek in da še proučujejo obsežno dokumentacijo, ki jo je predložilo 13 mnenjedajalcev. Kljub temu dodaja, da to ne predstavlja zamude za projekt. V skladu z načrti investitorja naj bi prve vetrnice priključili do leta 2026.

Maksimiljan Tramšek, predsednik Krajevne skupnosti, meni, da bi morali vetrne elektrarne umeščati na bolj primerna mesta in s konsenzom. Lokalne skupnosti, po njegovem mnenju, lahko boljše umestijo take projekte, medtem ko država pogosto spodleti.

Odziv zaskrbljenega občana

Številni lokalni prebivalci so izrazili zaskrbljenost glede potencialnih vplivov na okolje in naravne vire. V enem izmed zapisov na družbenem omrežju je prebivalec izpostavil skrb, da bi lahko morebitna nesreča pri obratovanju elektrarne povzročila okoljsko katastrofo v vodnih virih.

Opozarja tudi na veliko višino načrtovanih vetrnic v primerjavi z lokalno vegetacijo in meni, da bi moral celoten projekt sprožiti večji javni odziv. Med drugim je zapisal tudi: “Kaj bo z vodnimi viri nimamo pojma. Eno elektrarno “raznese” in bo zaradi izliva olja cel vodni eko sistem Podravja ogrožen. Fantje aktivirajte se, ker je v bistvu že prepozno. To je 10x večje od Jankovičevega drekovoda in milijonkrat večje od Magne. Pohorci delno sicer razumejo, Tinje in Kebelj odločno proti, v nedeljo je Šmartno na vrsti, ampak tam mislijo, ker bodo pošasti stale 5 km stran, da se jih to ne tiče.”

Medtem ko nekateri kraji, kot so Tinje in Kebelj, nasprotujejo postavitvi, se drugi, kot je Šmartno, z njim ne obremenjujejo, ker bodo vetrnice postavljene dlje od njih. Kljub temu je jasno, da projekt sproža številne pomisleke in potrebo po dodatnem usklajevanju med vsemi vpletenimi stranmi.

vir dela besedila

Portal24

Foto: Pexels (Fotografija je simbolna)