Viktor Orbán obiskal Gruzijo in čestital vladajoči stranki

ByAna Koren

28. oktobra, 2024 , ,
Viktor Orban [Foto: Wikimedia/Evropska ljudska stranka]

Viktor Orbán obiskal Gruzijo in čestital vladajoči stranki

Madžarski premier Viktor Orbán je prispel v Tbilisi, kjer se bo na dvodnevnem obisku srečal z gruzijskim premierjem Iraklijem Kobakhidzejem. Obisk je vzbudil številne kritike v Evropski uniji, saj da Orbán vodi državo, ki trenutno predseduje Svetu EU, a hkrati čestita gruzijski vladajoči stranki Gruzijske sanje (GD) za njeno “izjemno zmago” na nedavnih volitvah. Navkljub Orbánovemu priznanju rezultata so volitve v Gruziji obkrožile resne obtožbe o volilnih nepravilnostih, ki so po mnenju številnih opazovalcev in evropskih institucij spodkopale legitimnost volilnega procesa.

The Guardian navaja, da so opazovalci, ki jih je poslal Evropski parlament, zaznali več kršitev. Opozorili so na primere fizičnega nasilja nad opazovalci, odstranitev predstavnikov medijev in nevladnih organizacij z volišč, ter obtožbe o zlorabi državnih sredstev za podporo vladajoči stranki. Poleg tega so predstavniki opozicije poudarili, da so bili volivci deležni pritiska in ustrahovanja. Josep Borrell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve, je poudaril, da Orbán na tem obisku ne zastopa Evropske unije in da se EU že dlje časa distancira od njegove politike na področju zunanjih odnosov.

Obtožbe o političnih pritiskih in odziv evropskih voditeljev

Proevropska predsednica Gruzije Salome Zourabichvili je javno izjavila, da ne priznava volilnih rezultatov, saj je po njenem mnenju Gruzija postala tarča “ruske posebne operacije” za destabilizacijo njenega članstva v EU. Na izid volitev se je odzval tudi evropski poslanec Thijs Reuten, ki je dejal, da Orbán s tem obiskom in priznanjem volilne zmage GD spodkopava vrednote EU. Orbánova politika je že v preteklosti vznemirila Evropsko unijo, saj je Madžarska pogosto zavračala enotne evropske odločitve, tudi glede vojne v Ukrajini.

Po besedah evropskih poslancev so nepravilnosti v volilnem procesu obsežne, vključujejo pa primere nasilja in poskusov manipulacije glasovanja. Vodja evropske opazovalne delegacije, Antonio López-Istúriz White, je izjavil, da so v Gruziji prisotne resne težave z demokracijo, ki zahtevajo nujen odziv evropskih institucij. Kljub temu evropski voditelji niso izrecno izjavili, da so bile volitve ukradene, temveč so GD pozvali, naj ustrezno obravnava ugotovitve opazovalcev in zagotovi večjo transparentnost v procesu.

Prihodnji izzivi za Madžarsko in EU glede politike v Gruziji

Gruzija, ki si prizadeva za članstvo v Evropski uniji, se bo kmalu soočila z nadaljnjimi evropskimi preiskavami in postopki preverjanja demokratičnih standardov, čeprav so obtožbe nepravilnosti v volitvah še vedno predmet raziskav. Charles Michel, predsednik Evropskega sveta, je v nedeljo napovedal, da bo tema Gruzije dodana na dnevni red prihodnjega vrha EU v Budimpešti. Evropski parlament je že leta 2018 sprožil postopek za sankcije proti Madžarski, kar bi lahko pripeljalo do odvzema glasovalnih pravic Madžarski v EU, vendar proces do danes še ni prinesel konkretnih rezultatov.

Ob Orbánovem obisku v Gruziji je ponovno v ospredje prišlo vprašanje njegove samostojne diplomacije. Madžarski premier, ki že nekaj časa razvija tesne odnose z državami, kot sta Rusija in Kitajska, poudarja konzervativne vrednote in potrebo po “miru” v Ukrajini, ne da bi izrecno obsodil rusko agresijo. Po navedbah The Guardiana bo Orbánov obisk dodatno zaostril odnose znotraj EU, saj številni evropski voditelji menijo, da Madžarska postaja vse bolj avtonomna v svoji zunanji politiki, kar spodkopava prizadevanja EU za enotnost v ključnih zunanjepolitičnih vprašanjih.

Portal24; Foto: Wikimedia/Evropska ljudska stranka