Višje bolniško nadomestilo za samozaposlene v kulturi tudi v letu 2025

ByMiha D. Kovač

21. februarja, 2025 , , ,
Prehlad [Foto: Pexels]

Višje bolniško nadomestilo za samozaposlene v kulturi tudi v letu 2025

Vlada je na redni seji na predlog Ministrstva za kulturo sprejela novo uredbo, ki prinaša ugodnejše pogoje za samozaposlene v kulturi. Zvišanje bolniškega nadomestila za primer zadržanosti od dela zaradi bolezni bo stopilo v veljavo leta 2025. Kot so sporočili z ministrstva, »bo dnevno nadomestilo za polni delovni čas znašalo 39,56 evra, kar je 4,7 odstotka več kot lani«. Povišanje je posledica rasti povprečne neto plače v Sloveniji, ki je po podatkih Statističnega urada RS v obdobju od januarja do oktobra 2024 dosegla 1.488,99 evra, kar pomeni 4,7-odstotno povečanje v primerjavi z enakim obdobjem leta 2023.

Gre za nadaljevanje prizadevanj za izboljšanje socialne varnosti samozaposlenih v kulturi. Nadomestilo se je v zadnjih letih že povečalo: leta 2023 s 25 evrov na 37 evrov, leta 2024 na 37,78 evra, zdaj pa na 39,56 evra. »S temi ukrepi Vlada in Ministrstvo za kulturo odpravljamo dolgoletno prakso prenizkih nadomestil, ki so samozaposlene v primeru dolgotrajnih bolezni potiskala pod prag revščine,« so poudarili na ministrstvu.

Do nadomestila so upravičeni samozaposleni v kulturi, katerih bolniška odsotnost presega 31 dni

Do nadomestila so upravičeni samozaposleni v kulturi, katerih bolniška odsotnost presega 31 dni, pri čemer gre predvsem za dolgotrajne odsotnosti in hujše oblike bolezni. »V tem primeru jim ministrstvo povrne nadomestilo od prvega do 30. dne bolniške odsotnosti,« pojasnjujejo na ministrstvu, pri čemer posameznik to pravico lahko uveljavi največ enkrat letno.

Poleg tega na ministrstvu izpostavljajo tudi druge ukrepe za izboljšanje položaja samozaposlenih. »V zadnjih dveh letih smo tako med drugim zvišali sredstva za njihove projekte in delovne štipendije, prevzeli plačevanje obveznega zdravstvenega prispevka, olajšali soočanje s posledicami epidemije, uvedli nove poklice in prenovili postopek pridobivanja statusa,« navajajo. S spremembo krovnega zakona so bile uvedene izhodiščne plačilne postavke za samozaposlene, ki sodelujejo z javnimi zavodi, v pripravi pa so dodatne zakonske spremembe. Te med drugim predvidevajo uvedbo drsnega cenzusa, karierne dinamike, kritje stroškov zdravniških pregledov, izboljšanje pogojev za uveljavljanje bolniške odsotnosti in lažje prehode med različnimi oblikami zaposlitve.

Portal24; Foto: Pexels