Višje plače sodnikov in tožilcev bodo državo stale 8,7 milijona evrov

Višje plače sodnikov in tožilcev bodo državo stale 8,7 milijona evrov

Sodniki rednih sodišč, državni tožilci in državnoodvetniški funkcionarji bodo od avgusta prejemali za 26,2 odstotkov višje plače. To vključuje tudi poračun za obdobje od 3. januarja 2024, kar je posledica dopolnilne odločbe ustavnega sodišča. Finančni učinki te odločitve za letošnje leto so ocenjeni na 8,7 milijona evrov. Dopolnilna odločba, ki je bila izdana junija 2024 na pobudo sodnega sveta, se nanaša izključno na sodnike rednih sodišč, ne pa tudi na ustavne sodnike.

Ministrstvo za pravosodje je poudarilo, da je pri uresničevanju te dopolnilne odločbe potrebno upoštevati zakonsko ureditev, ki velja za državne tožilce in državnoodvetniške funkcionarje. Ti so po zakonih, ki urejajo delovanje državnega tožilstva in pravobranilstva, v enakem plačnem razredu kot sodniki. Zaradi tega bodo tudi njim zvišali plače, izračunane po novi plačni lestvici, ki velja za sodnike, z učinkom od avgusta 2024.

Pri realizaciji dopolnilne odločbe ustavnega sodišča je treba upoštevati tudi zakonsko ureditev, ki velja za državne tožilce, imenovane po zakonu o državnem tožilstvu, in državnoodvetniške funkcionarje, ki so bili imenovani na podlagi zakona o državnem pravobranilstvu, po katerem se plačni razred državnih tožilcev in državnoodvetniških funkcionarjev določa enako, kot to velja za sodnike.

Ministrstvo za pravosodje

Poračun plač od 3. januarja 2024

Dopolnilna odločba ustavnega sodišča, ki ima moč zakona, bo uresničena v septembru 2024, kar pomeni, da se bodo sodnikom izplačale višje plače in poračun za nazaj, od 3. januarja 2024. Ministrstvo za javno upravo ocenjuje, da bodo finančni učinki te ureditve za leto 2024 znašali 6,71 milijona evrov za sodnike in 1,99 milijona evrov za državne tožilce in državnoodvetniške funkcionarje, skupaj torej 8,7 milijona evrov.

Državno odvetništvo je opozorilo na problem dvotirne ureditve po sprejetju zakona o državnem odvetništvu leta 2017. Višji državni odvetniki in državni odvetniki, ki so po tem zakonu sklenili pogodbe o zaposlitvi, so javni uslužbenci, medtem ko nekdanji državni pravobranilci in njihovi pomočniki ostajajo funkcionarji do izteka mandata. Čeprav opravljajo enake naloge, se razlikujejo v delovnopravnem statusu in pravicah, kar po mnenju državnega odvetništva pomeni kršitev ustavnega načela enakosti.

Ta dvotirnost in sploh celoten prehod v javnouslužbenski sistem sta bila po mnenju državnega odvetništva nedvomno premalo domišljena, saj med posameznimi državnimi odvetniki že od samega začetka uporabe zakona o državnem odvetništvu nastajajo neupravičene razlike, ki pomenijo kršitev ustavnega načela enakosti in načela, da je treba enako delo vrednotiti enako ter pri tem zagotavljati enake pravice in obveznosti, ki se zagotavljajo posameznikom v enakovrednih položajih.

Ministrstvo za pravosodje

Potreba po spremembi zakonodaje

Delovna skupina za spremembo zakona o državnem odvetništvu si prizadeva za spremembe, ki bi odpravile obstoječe neenakosti. Trenutno je od 71 državnih odvetnikov in višjih državnih odvetnikov le še 14 funkcionarjev, ki so bili imenovani po zakonu o državnem pravobranilstvu. Odločitev vlade se nanaša le nanje, zato ne zajema generalne državne odvetnice in njene namestnice, ki sta imenovani po zakonu o državnem odvetništvu.

Državno odvetništvo bo sredstva za izpolnitev dopolnilne odločbe začasno zagotovilo iz razpoložljivih sredstev za plače za leto 2024. Vendar pa bo celotna sredstva za izpolnitev odločbe morala zagotoviti vlada.

Po mnenju sodnega sveta dopolnilna odločba ustavnega sodišča le delno odpravlja neustavnost sodniških plač. Ministrstvo za javno upravo zagotavlja, da bo protiustavnost v celoti odpravljena v okviru prenove plačnega sistema. Ta prenova vključuje usklajevanja glede plač funkcionarjev vseh treh vej oblasti, vključno s funkcionarji v drugih državnih organih in občinah. Cilj prenove je celovito urediti plačni položaj funkcionarjev, odpraviti neustrezna razmerja med plačami funkcionarjev različnih vej oblasti in uskladiti plače javnih uslužbencev z inflacijo.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Freepik