Višje sodišče razveljavilo odločitev o nezakoniti razrešitvi Andreja Graha Whatmougha

Andrej Grah Whatmough [Foto: Zajem zaslona]

Višje sodišče razveljavilo odločitev o nezakoniti razrešitvi Andreja Graha Whatmougha

Višje delovno in socialno sodišče je razveljavilo razsodbo prvostopenjskega sodišča, da je bil Andrej Grah Whatmough nezakonito razrešen z mesta v. d.-ja generalnega direktorja RTV Slovenija, poroča Delo.

Delovno in socialno sodišče je aprila z delno sodbo ugotovilo, da je bil nekdanji direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough nezakonito razrešen z mesta v. d.-ja generalnega direktorja. Prvostopenjsko sodišče je razrešitev prepoznalo kot nezakonito, in sicer zaradi napačnega načina vročanja razlogov za razrešitev in poziva k odgovoru. Dokument je Grahu Whatmoughu skušala vročiti detektivka. Slednjega na naslovu stalnega prebivališča ni bilo, bil naj bi namreč na dopustu. Sodišče je v obrazložitvi zapisalo, da bi morala detektivka v tem primeru obvestilo o pošiljki pustiti na vratih ali drugem vidnem mestu, saj naslovnik ni imel poštnega nabiralnika. Detektivka pa tega ni storila. Sodišče je zaključilo, da mu listina ni bila vročena. Za dokumente, ki imajo resne posledice, se namreč zahteva osebna vročitev.

Po neuspelem vročanju z detektivko se je RTV Slovenija odločil za vročanje z javnim naznanilom. Omenjeno je po mnenju sodišča mogoče le v primerih, ko je stranka že seznanjena s potekanjem postopka. Prvostopenjsko sodišče je sklenilo, da je prišlo do procesne kršitve, saj Grah Whatmough ni imel možnosti zagovora pred razrešitvijo.

Odločitev višjega sodišča

Višje sodišče pa je presodilo, da je očitek prvostopenjskega sodišča, da so Grahu Whatmoughu poskusili vročiti pisanje, ko je bil na letnem dopustu, neutemeljen, saj to ni prepovedano. Zakonodaja, pa da omogoča tudi vročanje po detektivu. Bistvene kršitve pa je sodišče zaznalo, ker niso zaslišali detektivke, ki je Grahu Whatmoughu skušala vročiti pisanje. “Samo sodišče pa je izvedlo zaključke, ki iz poročila detektivke ne izhajajo – posledično pa je izpeljalo sklep, da tožnik lahko biva v nedokončani hiši, kjer je imel sicer prijavljen stalni naslov, zato se vročitev ne bi smela opraviti z javnim naznanilom,” navaja Delo.

Prvostopenjsko sodišče je torej napačno zaključilo, da mu listina ni bila vročena, zato naj ne bi imel možnosti zagovora pred razrešitvijo. RTV Slovenija je v sporočilu za javnost zapisala, da je sklep višjega sodišča ugoden. “Prvostopenjsko sodišče je po presoji višjega sodišča glede pravil vročanja izhajalo iz zmotne uporabe materialnega prava, posledično pa je podalo nepravilno, pomanjkljivo in neprepričljivo dokazno oceno. Zato se bo moralo v ponovljenem postopku ponovno opredeliti do poročila detektivke,” so še dodali.

[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24;

Foto: Zajem zaslona