Visoke cene hrane in pijače še naprej dvigujejo inflacijo
Hrana in brezalkoholne pijače so avgusta še naprej povečevale letno inflacijo v Sloveniji. Cene življenjskih potrebščin so se v primerjavi z enim letom prej dvignile za 6,2 odstotka. Cene hrane in brezalkoholnih pijač so se povišale za kar 10,4 odstotka. Kako dolgo bodo te visoke cene hrane in pijače še trajale, kdo naj bi jih še dvignil do konca leta in zakaj?
Letna rast cen življenjskih potrebščin je avgusta znašala 6,2 odstotka, kar je občutno manj kot avgusta lani. Inflacija se je takrat povzpela na 11,5 odstotka. Kljub temu ostaja inflacija visoka, še posebej v primerjavi s ciljem Evropske centralne banke, ki zasleduje inflacijo pri dveh odstotkih.
Povišanje cen hrane običajna reakcija
Inflacija se sicer zadnje leto dni zmanjšuje, vendar pa so visoke cene hrane in brezalkoholnih pijač še vedno opazno prispevale k celotni rasti cen. Po besedah agrarnega ekonomista Aleša Kuharja je povišanje cen hrane običajna reakcija v obdobjih negotovosti in tveganja, ki se je začelo s krizo po ruskem napadu na Ukrajino. V tem času se povečujejo zaloge hrane, hkrati pa se pojavljajo špekulacije.
Trg ostaja nestabilen, kar povzroča živčnost med vsemi udeleženci, vključno s kupci, prodajalci, mlinarji, peki in kmeti. “Cene se oblikujejo na napetih in nerazumnih temeljih, zato se v takšnih obdobjih vedno povečujejo cene,” povzema Kuhar.
Podobne razmere opisujejo tudi v Pivovarni Laško Union, ki je zaradi zaostrenih pogojev poslovanja letos povišala cene svojih izdelkov za hotelirje, restavracije in gostilne. Povečanje cen surovin, energije, embalaže in transporta je pritiskalo na živilska podjetja, vključno z družbo Pivovarna Laško Union.
Pečjak in Mlinotest
Povprečna cena surovin se je nekoliko stabilizirala v Pekarni Pečjak, vendar se stroški še vedno povečujejo, zlasti pri zelenjavi. Visoke cene pšenice so povzročile, da so nekateri kmetje prešli na pridelavo pšenice, kar je zmanjšalo ponudbo krompirja in posledično povečalo njegovo ceno.
Pekarna Pečjak ima tudi višje stroške zaradi dražjih jajc, saj so med največjimi porabniki jajc v Sloveniji. Kljub temu verjamejo, da ne bodo zvišali cen svojih izdelkov.
Po besedah predsednika uprave Mlinotesta Danila Kobala podjetje ne prispeva več k inflaciji, saj svoje izdelke prodaja prek tenderjev. Kljub nekaterim izzivom v dobavi surovin v zadnjih mesecih niso zabeležili povišanja cen.
Vseeno ostaja nekaj negotovosti glede cene osnovne surovine Mlinotesta, pšenice, zaradi informacij o slabi letini v Kanadi, ki je največja izvoznica te surovine.
Skupaj s stroški storitev in dela ostajajo stroški podjetja pod vplivom inflacijskega pritiska. Kljub temu pa se v nekaterih panogah zdi, da so uspeli ohraniti stabilnost cen, medtem ko druge podjetje iščejo načine, kako se prilagoditi tem izzivom inflacije.