Vlada in sindikati javnega sektorja parafirali kolektivno pogodbo
[STA] – Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so danes parafirali kolektivno pogodbo, ki bo ključni temelj za urejanje plačnih razmerij v javnem sektorju. Formalni podpis pogodbe je predviden v prvi polovici novembra, ko bodo poleg krovnega dogovora podpisane tudi kolektivne pogodbe posameznih dejavnosti. V primeru, da dokumenti ne bodo sprejeti do 15. novembra, bo vlada uvedla nujne ukrepe za razveljavitev novega plačnega zakona.
Mojca Ramšak Pešec, državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo in namestnica vodje vladne pogajalske skupine, je poudarila, da je ta kolektivna pogodba ključen korak v reformi plačnega sistema v javnem sektorju. Pogodba določa tudi dodatke k plačam, višje plačilo za nadure in osnovni mehanizem za odpravo nesorazmerij v plačah. Pri tem orientacijska delovna mesta ne bodo več vključena v splošno kolektivno pogodbo, ampak bodo obravnavana v kolektivnih pogodbah posameznih dejavnosti.
Napredek na področju dodatkov in delovne uspešnosti
Sindikalna stran je izrazila zadovoljstvo s parafo pogodbe. Jakob Počivavšek, vodja ene od sindikalnih pogajalskih skupin, je pojasnil, da so se dogovorili o dodatkih za delo v manj ugodnem delovnem času in uredbi o delovni uspešnosti iz naslova blaga in storitev na trgu. Dogovor določa minimalen delež sredstev za delovno uspešnost, ki znaša med 30 in 50 odstotkov, kar je pomembna novost za zaposlene v javnem sektorju.
Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja, je dejal, da parafa kolektivne pogodbe pomeni pomemben preobrat v dvoletnem procesu pogajanj. Kljub temu, da je bilo veliko odprtih vprašanj, je proces zdaj bolj osredotočen na stebrna pogajanja, kjer se urejajo posamezne kolektivne pogodbe dejavnosti. Štrukelj je izrazil optimizem, da bo dogovor dosežen do 15. novembra, kot je bilo predvideno.
Možnost razveljavitve plačnega zakona
Vlada in sindikati so danes podpisali tudi dogovor, ki določa, da bo vlada po nujnem postopku vložila zakon za razveljavitev določb novega plačnega zakona, če dogovor ne bo dosežen do 15. novembra. Ta dogovor so za zdaj podpisali 26 sindikatov, pričakuje pa se, da bodo k podpisu pristopili tudi ostali.
Po besedah Mojce Ramšak Pešec je ključnega pomena, da se doseže dogovor in sklenejo kolektivne pogodbe, saj vlada ne išče rešitev v smeri preložitve novega zakona, temveč usmerja vso energijo v zaključek pogajanj. Preložitev začetka uporabe novega plačnega zakona ali sprejem novega zakona bi bila sicer možna opcija, a vlada stavi na uspešen zaključek pogajanj.
Predlog novega zakona o skupnih temeljih plačnega sistema v javnem sektorju prinaša nekaj pomembnih sprememb. Med njimi je nova plačna lestvica, kjer bi bila razlika med plačnimi razredi tri odstotke, kar je manj kot sedaj. Razmerje med najnižjim in najvišjim plačnim razredom bi bilo ena proti sedem. Poleg tega zakon predvideva usklajevanje plač z inflacijo, spremembe v sistemu napredovanja in nagrajevanja ter postopno povišanje plač, ki bi stopilo v veljavo med 1. januarjem 2025 in 1. januarjem 2028.