Vlada nas je zadolžila za dodatnih 750 milijonov evrov
Slovenija se je na mednarodnih kapitalskih trgih zadolžila za dodatnih 750 milijonov evrov, s čimer je skupna izdana vrednost desetletne evrske obveznice, ki zapade 10. marca 2034, dosegla 2,75 milijarde evrov. Obveznica z oznako RS93 in kuponsko obrestno mero tri odstotke je bila prvotno izdana januarja letos, ko je država pridobila 1,5 milijarde evrov. Marca je Slovenija z dodatno izdajo 500 milijonov evrov povečala zadolžitev na dve milijardi evrov, zdaj pa je s še eno izdajo dodala 750 milijonov evrov.
Uspeh zadnje transakcije potrjuje visoko povpraševanje investitorjev, saj je končna višina knjige naročil presegla tri milijarde evrov, so sporočili z Ministrstva za finance. Mandat za organizacijo izdaje obveznice je Slovenija zaupala bankam Barclays, Deutsche Bank, Erste Group in J. P. Morgan, transakcija pa je bila izvedena v istem dnevu.
Med investitorji prevladujejo predvsem banke, pri čemer največji delež investitorjev (dobrih 33 odstotkov) prihaja iz Nemčije, Avstrije in Švice. Sledijo investitorji iz Združenega kraljestva z nekaj več kot 25 odstotki, južna Evropa z 13 odstotki, Slovenija s 7 odstotki, srednja in vzhodna Evropa s 6 odstotki, Francija in države Beneluksa prav tako s 6 odstotki, medtem ko Skandinavija prispeva 5 odstotkov investitorjev. Preostali trije odstotki prihajajo iz drugih držav.
Poleg tega je Slovenija februarja letos prvič izdala tudi t. i. ljudske obveznice, namenjene izključno državljanom, v skupni vrednosti 261 milijonov evrov. Ročnost teh obveznic je tri leta, obrestna mera pa 3,4 odstotka. Konec avgusta je država izdala tudi prve samurajske obveznice v jenih v vrednosti 50 milijard jenov (približno 311 milijonov evrov) s triletno in petletno ročnostjo ter ustrezno valutno zamenjavo za zaščito pred tečajnimi tveganji.
[Vir: MMC RTV SLO]; Portal24; Foto: Pixabay/Fotoblend