Vlada Roberta Goloba znižuje plače, Janševa je obdavčitve razbremenjevala

Vlada Roberta Goloba znižuje plače, Janševa je obdavčitve razbremenjevala

V času, ko se vlada dr. Roberta Goloba odloča za uvedbo novih obremenitev, namesto da bi sledila zgledu drugih evropskih držav in razbremenila davke, se vse več pozornosti usmerja k prednostim novele zakona o dohodnini, ki je bila sprejeta v času vladavine Janeza Janše. Kljub temu da je ta novela prinesla višje neto plače vsem državljanom, se je vlada Roberta Goloba, ki se deklarira kot socialno usmerjena, odločila ponovno spreminjati dohodninski zakon in tako znižati plače vsem.

Med vladavino Janeza Janše je bila sprejeta dohodninska novela, ki je končno naslovila opozorila številnih mednarodnih institucij, ki so Slovenijo že dlje časa opozarjale, da so plače v državi prekomerno obdavčene. Visoka obremenitev dohodka iz dela je namreč povečevala stroške dela in škodovala mednarodni konkurenčnosti podjetij, kar je vplivalo na gospodarsko moč države. Prav tako je prispevala k povečanju tveganja za razcvet sive ekonomije.

Z obremenitvijo dela neposredno vplivamo na dohodek

Z obremenitvijo dela neposredno vplivamo na dohodek, ki ga delavec prejme za svoje delo, in na njegovo sposobnost za porabo ali prihranek. Prejšnja vlada se je zavedala, da prekomerna obdavčitev odvrača tuje investicije in naložbe, zavira razvoj srednjega razreda ter otežuje življenje državljanom.

Zato je marca lani sprejela novelo zakona o dohodnini, ki je prinesla številne olajšave in spodbude:

  • Seniorska olajšava v višini 1.500 evrov za vse rezidente, starejše od 70 let.
  • Oprostitev plačila dohodnine od družinskih pokojnin, ki jih prejemajo otroci.
  • Oprostitev plačila dohodnine za prejemke iz šolskih skladov.
  • Ukinitve plačila bonitete za uporabo službenih električnih vozil v zasebne namene.
  • Ugodnejša obravnava bonitet iz naslova pravice do nakupa ali pridobitve delnic ali deležev.
  • Znižanje obdavčitve dohodkov iz oddajanja premoženja v najem (stopnja dohodnine z 27,5 odstotka na 15 odstotkov).
  • Olajšave za zelene in digitalne investicije.
  • Višje olajšave za donacije v šport.
  • Višje in nove olajšave za zaposlovanje mladih.
  • Nižja obdavčitev kapitala (znižanje stopnje dohodnine od dohodka s 27,5 odstotka na 25 odstotkov).

Golobova vlada se zdaj sooča z izzivom, kako upravičiti ponovno obremenitev dohodkov državljanov, ko so prednosti razbremenitve že pokazale pozitivne učinke na gospodarstvo in življenje ljudi. Razlike v pristopu med obema vladama so postale temeljno vprašanje v državni politični razpravi.

Zaposleni z minimalno plačo bi leta 2025 na letni ravni zaslužil 640 evrov več

V skladu z novelo zakona o dohodnini, ki je jo je Janševa vlada uvedla za uskladitev z rastjo cen življenjskih potrebščin v Sloveniji, bi zaposleni z minimalno plačo do leta 2025 na letni ravni zaslužili kar 640 evrov več. Novela je predvidevala postopni dvig splošne olajšave s 3500 na 7500 evrov, kar bi prineslo pozitivne spremembe za zaposlene po vsej državi.

Tisti z minimalno plačo, ki so se doslej soočali z izzivi visoke inflacije in rastočih življenjskih stroškov, bi tako lahko računali na dodaten prihodek, medtem ko bodo tisti z povprečno plačo na letni ravni zaslužili dodatnih tisoč evrov.

Ta pozitivna sprememba je predstavljala pomemben korak v izboljšanju življenjskih pogojev slovenskih delavcev, kar je v nasprotju s trenutnimi gospodarskimi razmerami v državi. Kljub gospodarski rasti in povečanju dohodkov državnega proračuna, se je trenutna Golobova vlada odločila za znižanje prihodkov državljanov, kar je pustilo negativne posledice na kakovosti življenja.

Hrvaška je medtem sprejela ukrepe za davčno razbremenitev svojih državljanov, s ciljem izboljšanja njihovega življenjskega standarda in krepitev lokalnih skupnosti. To je dober zgled, kako se je mogoče odzvati na gospodarske izzive in izboljšati kakovost življenja državljanov.

V primerjavi s prejšnjo vladno upravo se zdi, da trenutni ukrepi Golobove vlade puščajo državljane v slabšem položaju. Zmanjšanje prihodkov za tiste z minimalno plačo za 365 evrov ter za tiste z povprečno plačo za 664 evrov v primerjavi z Janševo vlado, jasno kaže na potrebo po preučitvi in prilagoditvi trenutnih ekonomskih politik.

V tem času, ko se državljani soočajo z izzivi, se je mogoče zgledovati po sosednjih državah, ki sledijo strategijam za izboljšanje življenjskega standarda svojih prebivalcev in krepijo svojo gospodarsko stabilnost.

Foto: X

vir Foto: STA

Portal24