Vlada sprejela načrt za deinstitucionalizacijo v socialnem varstvu

Foto: Pexels

Vlada sprejela načrt za deinstitucionalizacijo v socialnem varstvu

Vlada je sprejela odgovor na poziv Varuha človekovih pravic za vzpostavitev celovitega procesa deinstitucionalizacije v socialnem varstvu. Dokument bodo posredovali v obravnavo državnemu zboru. Po seji vlade so sporočili, da Ministrstvo za solidarno prihodnost načrtuje izvedbo reforme na tem področju za obdobje med letoma 2024 in 2034.

Na ministrstvu, ki je pristojno za deinstitucionalizacijo v socialnem varstvu, poudarjajo, da se zavedajo pomena tega procesa, ki po njihovem mnenju sicer teče počasi, a hkrati opozarjajo, da gre za dolgotrajen postopek. Ta mora biti osredotočen na potrebe posameznika, njegovo varnost in dobrobit. Reforma bo temeljila na skupnih evropskih smernicah za prehod iz institucionalne v skupnostno oskrbo ter smernicah Združenih narodov za deinstitucionalizacijo in konvenciji o pravicah invalidov, ki poudarja pravico vseh ljudi do bivanja v skupnosti.

Konkretni ukrepi s področja deinstitucionalizacije bodo opredeljeni v prvem akcijskem načrtu, ki bo pripravljen v prvi polovici leta 2025. Ministrstvo bo za zagon reforme v naslednjih štirih letih prejelo 23 milijonov evrov evropskih sredstev. Prvi zavod naj bi v proces preobrazbe vstopil v začetku leta 2025, temu pa bodo sledili še drugi zavodi. Varuh človekovih pravic Peter Svetina je konec maja na posvetu v Novi Gorici poudaril, da je po več desetletjih skrajni čas za korak v smeri deinstitucionalizacije in skupnostne skrbi. Vlado so k ureditvi tega področja pozvali v začetku junija

[Vir: STA]; Portal24; Foto: Pexels