Vladajoča koalicija zavrnila srečanje z misijo EPP-ja

Romana Tomc [Foto: www.RomanaTomc.si]Romana Tomc [Foto: www.RomanaTomc.si]

Vladajoča koalicija zavrnila srečanje z misijo EPP-ja

Misija politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) je na enodnevnem obisku v Sloveniji naletela na hladen odziv vladajoče koalicije. Vodja misije Tomas Tobe je na novinarski konferenci v Hiši EU-ja izrazil presenečenje, ker se predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in predstavniki koalicije niso odzvali vabilu na srečanje. Misija, ki jo je poleg švedskega evroposlanca Tobeja sestavljalo še pet evroposlancev, med drugim slovenska evroposlanka Romana Tomc (EPP/SDS), je želela iz prve roke spoznati razmere v Sloveniji, zlasti glede vladavine prava.

Tobe je pojasnil, da so se srečali s predstavniki slovenskih institucij, medijev in civilne družbe, v Državnem zboru pa so se pogovarjali s podpredsednikom DZ-ja. “Zanimalo nas je, zakaj je bilo v tem mandatu parlamenta več kot sto izrednih sej,” je dejal in dodal, da bi o tem rad govoril tudi s predsednico parlamenta, ki pa se srečanja ni udeležila. Po poročanju MMC RTV SLO je Tobe poudaril, da je vladavina prava zanje ključna tema, pri čemer je izpostavil pomen enakih standardov v EU ne glede na vladajočo politično opcijo.

Odzivi na misijo in vprašanja o demokraciji

Romana Tomc je zavrnitev srečanja s strani vladajoče koalicije označila za zgovoren znak. “Že to, da so nekateri, ki so imeli priložnost, da spregovorijo, zavrnili naše srečanje, govori samo zase,” je dejala in dodala: “Prišli smo v dobri veri in bomo svoje delo v okviru dela parlamenta nadaljevali.” Tobe je medtem izpostavil pomen sistema zavor in ravnovesij v demokracijah. “V vseh demokracijah moramo imeti sistem zavor in ravnovesij,” je poudaril, pri čemer je opozoril na vlogo neodvisnih institucij, kot je Računsko sodišče, ki mu je DZ lani odvzel znatna sredstva.

Posebno pozornost je namenil tudi medijem, ki jih je označil za steber demokracije. “Ne glede na to, ali je vlada leva ali desna, novinarji morajo opravljati svoje delo,” je dejal in izrazil skrb zaradi odsotnosti odločitve ustavnega sodišča o zakonu o RTV-ju. Po poročanju MMC RTV SLO je Tobe izrazil upanje, da bodo v Sloveniji naslovili očitne težave in uresničili priporočila Evropske komisije o vladavini prava.

Politični odzivi in ozadje obiska

Obisk misije EPP-ja je sprožil različne odzive. Evroposlanka Irena Joveva (Gibanje Svoboda) je za TV Slovenija dejala, da misijo razume kot predvolilno akcijo SDS-a pred parlamentarnimi volitvami prihodnje leto. “Nisem proti takšnim ugotavljanjem dejstev, ampak tukaj ne gre za ugotavljanje dejstev. Tukaj gre za neko metodo, ne nujno iz obupa, mogoče tudi iz užaljenosti prejšnjega premierja,” je povedala Joveva.

Po poročanju MMC RTV SLO je evropski poslanec Matej Tonin (NSi/EPP) želel sodelovati v delegaciji, a ni bil vključen. Tobe je ob koncu poudaril, da je obisk šele začetek njihovega dela v Sloveniji. “Za nas je to začetek,” je dejal, a dodal, da je o nadaljnjih korakih še prezgodaj govoriti.

Portal24; Foto: www.RomanaTomc.si