Vladimir Putin čestital Trumpu za zmago in napovedal pripravljenost na dialog

Vladimir Putin [Foto: Tiskovna služba predsednika Ruske federacije/Wikimedia]

Putin čestital Trumpu za zmago in napovedal pripravljenost na dialog

Ruski predsednik Vladimir Putin je po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA javno čestital novoizvoljenemu predsedniku in izrazil pripravljenost za vzpostavitev dialoga med državama, poroča The Guardian. Med razpravo v črnomorskem letovišču Soči je Putin pohvalil Trumpovo ravnanje po poskusu atentata med kampanjo, ko je na Trumpa v Pensilvaniji streljal oborožen napadalec. Po besedah Putina je Trump v tej izjemni situaciji pokazal pogum in odločnost, kar je ocenil kot potezo ‘pravega moškega’.

Putinova čestitka in obljuba, da je pripravljen na dialog, bi lahko sprožili zaskrbljenost v Kijevu in drugih evropskih prestolnicah, ki so že nekaj časa previdne zaradi Trumpove naklonjenosti Rusiji. Po Putinovih besedah so Trumpove izjave o Ukrajini in obnovitvi odnosov z Rusijo vredne pozornosti, kar nakazuje morebitne spremembe v ameriški zunanji politiki.

Putin pohvalil Trumpa za pogum in trdnost

Putin je v svojem govoru v Sočiju posebej poudaril, da je bil Trump med kampanjo tarča številnih napadov in pritiskov z vseh strani. Po Putinovih besedah je Trump kljub temu pokazal vztrajnost in trdnost, kar je ruski predsednik ocenil kot lastnost, ki jo ceni. Pri tem je posebej omenil dogodek v Pensilvaniji, ko je na Trumpa streljal oborožen napadalec. Putin je Trumpovo reakcijo označil za ‘pogumno in korektno’, kar naj bi odražalo njegove močne osebnostne lastnosti.

Putinova izjava, da so bili Trumpovi odzivi na napade med kampanjo ‘moški in odločni’, naj bi bila namenjena tudi pridobivanju simpatij Trumpa, ki je že v preteklosti pokazal, da je naklonjen laskanju. Poleg tega je ruski predsednik izrazil upanje, da bi Trump kot predsednik ZDA obnovil odnose z Rusijo in se osredotočil na iskanje rešitev za ukrajinsko krizo, kar bi lahko prineslo pozitivne spremembe na mednarodnem prizorišču.

Zaskrbljenost zaveznikov in možne posledice za Ukrajino

Trumpova zmaga in Putinova pripravljenost na dialog z novim predsednikom ZDA pa vzbujata skrb med evropskimi zavezniki, zlasti v Kijevu. Trump je med kampanjo večkrat izrazil stališče, da bi lahko hitro prinesel mir v Ukrajino, vendar brez natančnejših pojasnil. V nekaterih evropskih prestolnicah se bojijo, da bi Trumpov načrt za mir lahko vključeval ukaz Ukrajini, naj se preda Rusiji.

Wall Street Journal je poročal, da bi Trumpova ekipa lahko predlagala zamrznitev frontnih linij na sedanjem stanju ter odložitev pogovorov o članstvu Ukrajine v Natu za 20 let. V zameno bi ZDA Ukrajini še naprej zagotavljale vojaško pomoč, da bi odvrnile nadaljnje ruske napade. Generalni sekretar Nata, Mark Rutte, je v prvem poskusu prepričati Trumpa, naj podpre Ukrajino, opozoril, da Severna Koreja, Iran, Kitajska in Rusija krepijo sodelovanje proti Ukrajini, kar lahko ogrozi ZDA in Evropo.

Putinovo vztrajanje pri nevtralnosti Ukrajine

Putin je med razpravo ponovno poudaril zahteve Rusije, da Ukrajina ostane nevtralna in se odpove ambicijam po članstvu v Natu. Po njegovem mnenju bi v nasprotnem primeru Ukrajino “nenehno uporabljali kot orodje v napačnih rokah, v škodo interesov Ruske federacije”. Poudaril je tudi, da Rusija ne namerava opustiti ozemelj, ki jih je priključila v zadnjem desetletju, saj jih smatra za “zgodovinska ozemlja” Rusije.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenskij je na vrhu evropskih voditeljev v Budimpešti opozoril, da pozivi k prekinitvi ognja brez ustreznih varnostnih zagotovil ne bi zagotovili trajne varnosti Ukrajine. V svojih izjavah je poudaril potrebo po jasnem načrtu, ki bi zagotovil stabilnost regije in preprečil rusko agresijo.

Portal24; Foto: Tiskovna služba predsednika Ruske federacije/Wikimedia