Vladna pomoč poplavljenim: Denarne olajšave in hitra socialna pomoč

ByAna Koren

24. avgusta, 2023 , ,
Poplave [Foto: Policija X/fotografija je simbolna]

Vladna pomoč poplavljenim: Denarne olajšave in hitra socialna pomoč

Po uničujočih poplavah, ki so prizadele Slovenijo v začetku avgusta, se je vlada odzvala s pomembnimi ukrepi pomoči. Rdečemu križu Slovenije in Slovenski Karitas je bilo takoj dodeljenih pet milijonov evrov sredstev vsakemu, kar bo omogočilo učinkovito in hitro oskrbo z osnovnimi življenjskimi potrebščinami tistim, ki so najbolj prizadeti. Med tremi dnevi poplav – od 3. do 5. avgusta – so se mnogi ljudje znašli v hudi stiski.

Vlada je določila, da bo za trajno uničene hiše ali stanovanja, ki jih ni več mogoče obnoviti, na voljo pomoč v višini 3.000 evrov. Prav tako so določeni zneski pomoči za poplavljene stanovanjske etaže (1.500 evrov) in za poplavljene kletne prostore (500 evrov).

Prosilci za pomoč imajo rok do 28. avgusta, da izpolnijo vlogo. Le-to lahko oddajo osebno ali po pošti na lokalnih združenjih Rdečega križa ali Karitasa, pa tudi na občini, kjer so pretrpeli škodo. Pomembno pa je, da bodo vloge upoštevane tudi, če bodo oddane po roku.

Vlada je poudarila, da prva denarna humanitarna pomoč ne bo vplivala na dohodke prejemnikov. Ta se ne bo štela kot dohodek, zato ne bo obremenjena z dohodnino, niti ne bo vplivala na pravice do javnih sredstev.

Izredna denarna socialna pomoč

Poleg tega je na voljo tudi izredna denarna socialna pomoč, ki se lahko vloži na centrih za socialno delo. Minister za delo Luka Mesec je razložil, da se višina izredne denarne socialne pomoči giblje med 465,34 evra na mesec za samsko delovno neaktivno osebo in 1.279,69 evra na mesec za štiričlansko družino brez zaposlitve in z dvema šoloobveznima otrokoma. Vendar pa naj bi bila višina te pomoči po prejemu interventnega zakona, ki bo začel veljati 1. septembra, precej višja.

Vladna pomoč pa ne vključuje samo denarnih olajšav. Poplavljena gospodinjstva bodo plačevala nižjo ceno elektrike – zgolj 0,1 centa na kilovatno uro ali en evro na megavatno uro – od avgusta do konca leta 2023.

Pomemben podatek je tudi, da zavarovalnice upoštevajo stroške čiščenja. Osebe, ki so imele sklenjeno zavarovanje in so bile prizadete v poplavah, lahko v svoje škodne zahtevke vključijo tudi te stroške, brez potrebe po predložitvi računov. Zavarovalnice si prizadevajo poenostaviti reševanje škodnih zahtevkov in izplačila opraviti hitro in enostavno.

Interventni zakon prinaša drugo fazo pomoči za poplavljene: Dvig cenzusa in številni ukrepi za okrevanje

V nadaljevanju prizadevanj za pomoč poplavljenim območjem, je vlada Slovenije razkrila načrte za drugo fazo pomoči prek interventnega zakona. Predvidoma bo ta zakon potrjen na četrtkovi seji vlade, nato pa bo nujno obravnavan v parlamentu prihodnji teden, s pričetkom veljavnosti 1. septembra.

Kaj prinaša druga faza interventnega zakona?

Dvig cenzusa za izredno denarno socialno pomoč

Za tiste, ki so bili prizadeti v poplavah, bo na voljo sedemkratnik minimalnih življenjskih stroškov v enkratnem znesku. To pomeni, da bo posamezna oseba prejela 7-krat 465 evrov, medtem ko bo za štiričlansko gospodinjstvo z dvema zaposlenima staršema in dvema mladoletnima otrokoma na voljo 7-krat 1.639 evrov. Za dostop do te pomoči bodo prizadeti morali stopiti v stik s centri za socialno delo.

Minister za delo Luka Mesec je povedal: “Gre za sredstva, ki bodo široko dostopna in ne bodo namenjena samo tistim, ki prejemajo socialne transferje, ampak vsem, ki so v poplavah utrpeli resno škodo. Namenjena bodo temu, da se državljani vsaj približno začnejo postavljati nazaj na noge.”

Oprostitve plačil, brezplačna državna stanovanja in drugi ukrepi

Poleg tega bo novi interventni zakon vključeval številne ukrepe za pomoč pri okrevanju. Med njimi so oprostitve plačil za elektriko, plin in vrtec. Zakon bo pospešil pridobivanje dovoljenj za rekonstrukcije, aktiviral brezposelne za pomoč pri sanaciji ter omogočil hitrejše zaposlovanje tujih delavcev. Prav tako bo omogočeno brezplačno bivanje v državnih stanovanjih za starejše od 65 let, ki so v bolnišnici ali sami doma.

Financiranje obnove in pričakovanja

Obnova prizadetih območij bo potekala preko posebnega SOS sklada, ki ga bo upravljala SID banka. V ta sklad se bo zbiralo finančna sredstva iz proračuna in donacij, pričakuje se tudi sodelovanje finančnih vlagateljev. Po ocenah naj bi se v ta sklad zbralo približno tri milijarde evrov.

Pričakuje se, da bodo izplačila pomoči iz interventnega zakona začela prizadetim v poplavah pritekati v septembru ali oktobru.

Individualna pomoč za najbolj prizadete – tretja faza pomoči

Za tiste, ki so izgubili vse v poplavah, načrtuje vlada individualno obravnavo. Država namerava omogočiti nadomestno gradnjo montažnih hiš v vrednosti od 100 do 150 tisoč evrov, kar bi zagotovilo brezplačno bivanje. Vlada pa tudi razmišlja o odpuščanju kreditov za nepremičnine, ki jih je poplava uničila.

Načrtuje se tudi prvo naselje državnih montažnih hiš v Braslovčah, kjer bodo poplavljena naselja preselili. Kljub dodatnemu roku za prijavo škode podjetij do 20. septembra, je pomembno, da podjetja, ki potrebujejo predplačilo pomoči, prijavo oddajo do 1. septembra 2023.

Vlada si prizadeva za celovito pomoč in okrevanje ter pričakuje sodelovanje različnih sektorjev za dosego teh ciljev.

vir Foto: Policija X Portal24