Vpliv kazanja sredinca in preklinjanja na bolečino in jezo
Preklinjanje in izražanje jeze s kazanjem sredinca sta pogosta odziva na bolečino, a znanost se je zdaj poglobila v njun vpliv na zaznavanje in toleranco do bolečine. Sveža študija, ki jo je izvedel Hostetter in njegova ekipa ter objavila revija Psychological Reports aprila 2024, prinaša zanimive ugotovitve na to temo.
Raziskava je temeljila na študiji s 111 študenti. 61 odstotkov udeležencev je predstavljalo ženske, povprečna starost udeležencev pa je bila 19 let. Večina udeležencev, natančneje 69 odstotkov, je bila belcev. Študija je raziskovala, kako tabu dejanja, kot sta izgovarjanje besede “f*ck” in kazanje sredinca, vplivajo na občutek bolečine.
Študija je bila zasnovana okoli dveh modalitet – govorice in gestikulacije. Udeleženci so morali svoje roke potopiti v ledeno vodo, medtem ko so izvajali bodisi tabu bodisi nevtralna dejanja. V jezikovni modaliteti so udeleženci ponavljali bodisi besedo “f*ck” bodisi “flat”, v gesti pa so kazali bodisi sredinec bodisi kazalec.
Manj bolečine
Zanimivo je, da so rezultati pokazali, da so udeleženci, ki so se vključevali v tabu dejanja, zaznali manj bolečine in zdržali bolečino znatno dlje kot tisti, ki so izvajali nevtralna dejanja. Ta pojav je bil opažen ne glede na to, ali je bilo tabu dejanje izraženo skozi govorico ali gestikulacijo.
Kaj točno povzroča, da sta tako izgovarjanje nespodobnih besed kot kazanje sredinca učinkovita pri zmanjševanju občutka bolečine, še ni popolnoma razjasnjeno. Raziskovalci menijo, da bi lahko za tem stala skupna nevronska področja v možganih, ki obdelujejo tako govorjeni jezik kot simbolične geste.
Ali pa morda zato, ker lahko geste v določenih okoliščinah omogočijo leksikalni dostop do tabu besed. Preprosto povedano, ko so udeleženci iztegnili sredinec, so morda pomislili na besedo na F in doživljali s tem povezana čustva. Pomembno vprašanje je, zakaj ustvarjanje tabu dejanja zmanjša bolečino.
Vpliv tabu gest na agresijo… več na Govorica telesa.
Portal24; Foto: Pixabay