Wall Street beleži rast: Vlagatelji upajo na nižje obrestne mere
Delnice na Wall Streetu so včeraj občutno pridobile na vrednosti, kar je vlagateljem vlilo novo upanje, da bi lahko ameriška centralna banka (FED) kmalu začela zniževati obrestne mere. Indeks Dow Jones je zrasel za 1,04 odstotka in dosegel vrednost 39.765 točk. S&P 500, eden najbolj spremljanih borznih indeksov, je poskočil za 1,68 odstotka in dosegel 5434 točk. Tehnološki indeks Nasdaq pa je zabeležil še višjo rast, in sicer za 2,43 odstotka, kar ga je pripeljalo na 17.187 točk.
Pozitivni podatki o cenah proizvajalcev
Ključni razlog za rast indeksov so bili boljši od pričakovanih podatki o cenah proizvajalcev. Julija so se cene proizvajalcev na mesečni ravni zvišale le za 0,1 odstotka, na letni ravni pa za 2,2 odstotka. Slednje je precej počasneje kot v juniju, ko je letna stopnja znašala 2,7 odstotka. Ti podatki nakazujejo, da se inflacijski pritiski umirjajo, kar odpira vrata za morebitno znižanje obrestnih mer s strani FED-a.
Trg trenutno ocenjuje, da obstaja približno 55-odstotna verjetnost, da bo FED na septembrskem zasedanju znižal obrestne mere za 0,50 odstotne točke. Pred objavo poročila o cenah proizvajalcev je bila ta verjetnost manj kot 50-odstotna, kar kaže na to, kako pomembno vlogo imajo sveži ekonomski podatki pri oblikovanju pričakovanj trga.
Evropske borze sledijo trendu
Rast tečajev ni bila omejena le na ameriške borze, saj so se delnice zvišale tudi na evropskih trgih. Londonski indeks FTSE se je okrepil za 0,30 odstotka na 8235 točk. Frankfurtski DAX je pridobil 0,48 odstotka in dosegel 17.812 točk. Pariški CAC pa je zrasel za 0,35 odstotka, s čimer je dosegel 7275 točk.
Pričakovanja analitikov za prihodnje dni
Vlagatelji zdaj čakajo na pomembnejše poročilo o cenah življenjskih potrebščin, ki bo objavljeno v sredo. Michael James, direktor pri Wedbush Securities, je opozoril, da bi lahko kateri koli nepričakovani podatki močno vplivali na nadaljnjo usmeritev trga. Analitiki, ki jih je anketiral Reuters, pričakujejo, da bodo cene življenjskih potrebščin julija zrasle za 0,2 odstotka na mesečni ravni, medtem ko naj bi letna stopnja inflacije ostala pri treh odstotkih.
Če bodo objavljeni podatki boljši od pričakovanj, bi lahko trg nadaljeval z rastjo. V nasprotnem primeru, če bodo podatki šibkejši, bi lahko vlagatelji postali bolj previdni, saj bi to lahko pomenilo, da FED ne bo mogel tako hitro znižati obrestnih mer, kot so upali. Vlagatelji bodo torej še naprej pozorno spremljali vse prihajajoče podatke, saj bodo ti igrali ključno vlogo pri nadaljnjem gibanju trga.
[Vir: Hina]; Portal24; Foto: Pixabay