Wall Street je teden zaključil z občutnim padcem

ByAna Koren

22. februarja, 2025 , , , ,
Wall Street [Foto: Pixabay]

Wall Street zaključil teden z občutnim padcem

Wall Street je v petek, 21. februarja 2025, doživel znaten upad, s čimer je poglobile tedensko razprodajo, ki jo je sprožila kombinacija zaskrbljujočih gospodarskih poročil, groženj z novimi carinami in vse večjih skrbi glede zmanjšanja potrošniškega povpraševanja, navaja Reuters. Praznično skrajšan teden, ki je že sam po sebi prinesel nestanovitnost, se je zaključil z odločilnim znižanjem vseh treh glavnih borznih indeksov. Dow Jones Industrial Average, S&P 500 in Nasdaq Composite so v popoldanskem trgovanju nadaljevali zdrs. S&P 500 je utrpel največji enodnevni odstotni padec od 18. decembra, podobno tudi indeks Russell 2000, ki vključuje podjetja z majhno kapitalizacijo. Tedenski rezultati so pokazali, da so vsi trije indeksi izgubili tla. Dow je doživel najstrmejši tedenski padec od sredine oktobra.

Greg Bassuk, izvršni direktor AXS Investments v New Yorku, je izrazil razočaranje nad prevladujočim negativnim razpoloženjem: “Ne maram vse te rdeče v petek. Vidimo, da razpoloženje potrošnikov, tarife in zaslužki podjetij, ki presegajo pričakovanja na področju umetne inteligence in tehnologije, krojijo smer trga.” Gospodarski podatki so razkrili upočasnitev poslovne dejavnosti v ZDA in poslabšanje razpoloženja potrošnikov, saj so udeleženci anket ob gospodarskih negotovostih podajali vse bolj pesimistične napovedi. Te skrbi so se še poglobile po slabih napovedih Walmarta v četrtek, ki so sprožile strah pred upadom povpraševanja med potrošniki.

Gospodarska negotovost in nestanovitnost kot ključna dejavnika

Optimizem ameriških podjetij je, kot je v komentarju PMI poudaril glavni ekonomist S&P Global Chris Williamson, “izhlapel”. Slednje pa kaže na “temnejšo sliko povečane negotovosti”. Bassuk je dodal: “Negotovost je nova pripoved vlagateljev. Sproža nestanovitnost, ki smo ji bili priča ta teden, in pričakujemo, da bosta negotovost in volatilnost vztrajali vsaj do konca prvega četrtletja.” Omenjeno se je odrazilo v več kot 2-odstotnem padcu ekonomsko občutljivih sektorjev, kot so transport (Dow Transports), polprevodniki, mala podjetja, stanovanjska gradnja in diskrecijska potrošniška poraba. Tudi delnice v indeksu Megacap momentum so se znižale za 2,9 odstotka, pri čemer so vse delnice t. i. “sedmih veličastnih” zaključile v rdečem. Posebej izstopa Nvidia, ki je pred objavo poročila o zaslužkih prihodnji teden izgubila 4,1 odstotka vrednosti.

Indeks volatilnosti CBOE, znan kot “merilnik strahu” na Wall Streetu, se je povzpel na najvišjo raven po 3. februarju, kar nakazuje povečano zaskrbljenost vlagateljev. Ameriški predsednik Donald Trump je ta teden še dvignil negotovost z napovedjo novih carin. Nove carine bodo zajemale les in gozdne proizvode, poleg že prej omenjenih dajatev na avtomobile, polprevodnike in farmacevtske izdelke. Konkretni podatki kažejo, da je Dow Jones izgubil 748,63 točke ali 1,69 odstotka in zaključil pri 43.428,02, S&P 500 je padel za 104,39 točke ali 1,71 odstotka na 6.013,13, Nasdaq Composite pa je izgubil 438,36 točke ali 2,20 odstotka in končal pri 19.524,01.

Padci v sektorjih in posameznih podjetjih

Med 11 glavnimi sektorji S&P 500 so vsi razen sektorja potrošniških izdelkov zaključili dan nižje, pri čemer sta največje odstotne izgube utrpela sektorja diskrecijske potrošnje in tehnologije. Sezona poslovnih rezultatov za četrto četrtletje se bliža koncu, doslej je poročalo približno 425 podjetij iz S&P 500, od katerih jih je 76 odstotkov preseglo pričakovanja Wall Streeta, poroča LSEG. Kljub temu so nekateri vidni igralci doživeli občutne padce: Tesla in Rivian sta izgubila po 4,7 odstotka zaradi odpoklicev električnih vozil, UnitedHealth je upadel za 7,2 odstotka po poročilu o preiskavi Ministrstva za pravosodje, Block je izgubil 17,7 odstotka zaradi slabših dobičkov, Akamai Technologies pa je po šibki napovedi prihodkov za 2025 padel za 21,7 odstotka.

Analitiki kljub padcem še naprej vidijo rast dobička S&P 500 v četrtem četrtletju za 15,7 odstotka na letni ravni, kar je izboljšanje glede na januarjevo napoved 7,8 odstotka. Na borzah NYSE in Nasdaq je prevladoval upadajoči trend, saj so delnice v razmerju 2,64 proti 1 oziroma 3,04 proti 1 zaostajale za rastočimi. Obseg trgovanja je dosegel 17,06 milijarde delnic, kar presega 20-dnevno povprečje 15,30 milijarde, kar kaže na intenzivno aktivnost vlagateljev ob koncu tedna.

Portal24; Foto: