Wall Street po Trumpovi enomesečni oprostitvi avtomobilskih carin dan zaključil z rastjo

[Foto: Vecteezy]

Wall Street po Trumpovi enomesečni oprostitvi avtomobilskih carin dan zaključil z rastjo

Terminske pogodbe na ameriške borzne indekse so se v sredo zvečer gibale v ozkih okvirih, Wall Street pa je dan zaključil z rastjo. Razlog za optimizem na trgih je bila odločitev predsednika Donalda Trumpa, ki je proizvajalcem avtomobilov zagotovil enomesečno izvzetje iz novih 25-odstotnih carin na uvoz vozil iz Mehike in Kanade.

Terminske pogodbe za indeks S&P 500 so ostale skoraj nespremenjene pri 5852,25 točke. Terminske pogodbe za Nasdaq 100 so zdrsnile za 0,2 odstotka na 20632,75 točke, piše Investing.com. Terminske pogodbe za Dow Jones so prav tako mirovale pri 43.068,0 točkah. Odločitev o odložitvi carin je trgom prinesla olajšanje in stabilnost po obdobju negotovosti, ki jo je sprožila napoved novih tarifnih ukrepov.

Trumpova izjema za avtomobilsko industrijo blaži pritiske

Bela hiša je v sredo sporočila, da bo uvoz vozil iz Mehike in Kanade za en mesec oproščen 25-odstotnih carin, kar ameriškim proizvajalcem avtomobilov daje dodaten čas za prilagoditev dobavnih verig. Poteza prihaja v luči tesne povezanosti severnoameriške avtomobilske industrije, kjer deli in vozila med proizvodnjo pogosto večkrat prečkajo meje. Sporazum med Združenimi državami, Mehiko in Kanado (USMCA) ureja to sodelovanje in določa pogoje za brezcarinski dostop, ki jih večina vozil že izpolnjuje.

Bloomberg News je poročal, da Trump razmišlja tudi o izvzetju nekaterih kmetijskih proizvodov iz carin za ti državi, kar nakazuje možnost pogajanj za dolgoročne rešitve. Borza je na novice reagirala pozitivno. Indeks Dow Jones je zrasel za 1,1 odstotka in prekinil dvodnevni padec, S&P 500 je prav tako pridobil 1,1 odstotka, NASDAQ Composite pa se je povzpel za 1,5 odstotka. Delnice avtomobilskih velikanov, kot so General Motors, ki je poskočil za 7,2 odstotka, Ford s 5,8 odstotka, Stellantis z 9,2 odstotka in Toyota z 6,5 odstotka, so bile med največjimi zmagovalkami dneva.

Storitveni sektor raste, vlagatelji čakajo podatke o zaposlovanju

Podatki, objavljeni v sredo, so pokazali nepričakovano krepitev ameriškega storitvenega sektorja v februarju. Indeks PMI storitev, ki ga pripravlja Inštitut za upravljanje dobave (ISM), se je z januarskih 52,8 dvignil na 53,5, kar je preseglo pričakovanja analitikov. Vendar pa so se hkrati zvišale cene surovin, kar so nove tarife, uvedene pod Trumpovo administracijo še poslabšale.

Tarife in naraščajoči stroški v proizvodnji nakazujejo možnost povečanja inflacije v prihodnjih mesecih. Vlagatelji zdaj usmerjajo pozornost na petkovo poročilo o zaposlovanju, ki bo ponudilo vpogled v stanje ameriškega gospodarstva in morebitne namige o prihodnji politiki obrestnih mer Federal Reserve.

Portal24; Foto: Vecteezy