Wall Street teden pred nami: Volitve in srečanje FED-a
V tednu, ki bo nedvomno poln napetosti, se bodo finančni trgi osredotočili na dva ključna dogodka: volitve za predsednika ZDA in odločitev Federal Reserve (Fed) o denarni politiki. Ta teden, ko bodo Američani izbirali svojega naslednjega predsednika, bo FED prav tako razkril svoja stališča glede prihodnjih obrestnih mer, kar bi lahko znatno vplivalo na smer trga. Volitve in srečanje FED-a sovpadajo z naraščajočimi političnimi napetostmi ter negotovostjo v zvezi z gospodarskimi obeti, zaradi česar analitiki pričakujejo visoko stopnjo nihanja na trgih.
Volitve v ZDA kot sprožilec tržnih nihanj
Z volitvami 5. novembra dosega ameriški volilni cikel vrhunec. Kampanja je prinesla občasna nihanja na finančnih trgih, pri čemer je tako imenovana “Trumpova trgovina” povzročila večje premike v vrednosti nekaterih sredstev. Med temi so rast vrednosti ameriškega dolarja, prodaja ameriških državnih obveznic ter porast vrednosti bitcoina, ki ga je spodbudilo upanje, da bo Trump podprl deregulacijo kriptoindustrije, navaja Reuters.
Kljub temu pa ankete ostajajo na mrtvi točki, kar vlagatelje pušča v negotovosti. Po mnenju nekaterih analitikov bi zmaga republikanca Donalda Trumpa ali demokratke Kamale Harris lahko povzročila kratkoročna nihanja. Walter Todd, glavni investicijski direktor pri Greenwood Capital, opozarja, da lahko Trumpova zmaga pomeni priložnost za “prodajo novice” in s tem pridobivanje dobička na trenutnih trgih. Po drugi strani bi lahko zmaga Kamale Harris povzročila bolj dolgoročne spremembe, zlasti glede gospodarskih politik.
Pričakovane posledice glede političnih odločitev
Ob izidu volitev bo določen tudi nadzor nad kongresom, kar vlagateljem predstavlja dodatno negotovost pri načrtovanju dolgoročnih vlaganj, poroča Reuters. Trump naj bi nadaljeval s prizadevanji za deregulacijo, kar bi koristilo predvsem bančnemu sektorju in domače usmerjenim podjetjem z majhno kapitalizacijo. Po drugi strani pa je Harris bolj naklonjena obnovljivim virom energije, zato bi lahko njena zmaga okrepila rast delnic podjetij za sončno in drugo čisto energijo.
Poleg tega se vlagatelji bojijo možnosti zapletenih volitev, kjer bi izid bil nejasen ali bi ga katera od strank izpodbijala. Leta 2020 je Trump poskušal razveljaviti volilne rezultate, kar je še vedno prisotno v spominu vlagateljev in tržnih analitikov. Višji vodja portfelja pri Dakota Wealth, Robert Pavlik, meni, da bi lahko trg uspešno posloval tako pod Trumpom kot pod Harris, vendar bo ključna jasnost glede izida.
Pričakovanja od Feda in vpliv na obrestne mere
Medtem ko so volitve v ospredju pozornosti, bo odločitev FED-a o obrestnih merah v četrtek prav tako ključen dogodek. Letos je indeks S&P 500 zabeležil približno 20-odstotno rast, vendar so mešani rezultati tehnoloških podjetij oktobra povzročili rahel padec po petih zaporednih mesecih rasti. Trg pričakuje, da bo FED znižal referenčno obrestno mero za 25 bazičnih točk, kar bi bil drugi padec obrestne mere v zadnjih štirih letih. Vendar bodo vlagatelji pozorni tudi na izjave predsednika FED-a, Jeroma Powella, glede prihodnjih načrtov znižanja obrestnih mer.
Indeks gospodarskega presenečenja Citigroup, ki meri, kako dejanski gospodarski podatki presegajo pričakovanja, je na najvišji ravni od aprila, kar nakazuje na močnejše gospodarske podatke. Kljub temu pa so zadnji podatki o zaposlovanju za oktober pokazali skoraj popolno ustavitev rasti delovnih mest, kar je posledica stavk v letalski in vesoljski industriji ter vremenskih vplivov, kot so orkani. Ta razhajajoča se slika ameriškega gospodarstva predstavlja izziv za Fed pri oblikovanju prihodnjih ukrepov.
Negotovost ostaja ključni dejavnik
Michael Feroli, ekonomist pri JPMorgan, je poudaril, da zadnji podatki o zaposlovanju kažejo na potrebo po previdnem pristopu FED-a pri zniževanju obrestnih mer. Čeprav bi lahko izid volitev prinesel nekaj jasnosti, analitiki menijo, da bo FED zaradi negotovih gospodarskih obetov nadaljeval previdno. Pričakuje se, da bo centralna banka pri prihodnjih odločitvah prilagodljiva, saj se lahko gospodarska slika hitro spremeni.
Teden, ki je pred nami, bo za trge zagotovo eden najpomembnejših v tem letu. Z volitvami in FED-ovimi odločitvami v ospredju se vlagatelji pripravljajo na potencialne spremembe, ki bodo določile smer finančnih trgov v prihodnjih mesecih.
Portal24; Foto: Pixabay