WHO o dogovoru o pandemiji: Naši usodi sta povezani
WHO naj bi dosegel “zgodovinski dogovor” o pandemiji. Vojna, podnebna kriza in covid-19 ogrožajo desetletja napredka svetovnega zdravstvenega sistema, je v Ženevi ob odprtju letne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije dejal generalni sekretar ZN.
“Napredek je ogrožen,” je v video sporočilu na Svetovni zdravstveni skupščini (WHO), ki traja do 30. maja dejal vodja ZN Antonio Guterres. On in drugi pomembni udeleženci so pozvali k ukrepom za zagotovitev cenovno dostopne osnovne zdravstvene oskrbe za vse ljudi po svetu in k pripravam na soočenje s prihodnjimi pandemijami.
“Sprejeti moramo, da sta naši usodi povezani”
V prvem krogu pogovorov bo 194 držav članic razpravljalo o osnovnem dostopu do zdravstvene oskrbe za 8 milijard državljanov sveta in predstavilo svoj proračun za obdobje 2024–2025. leto. Zdravstveni organ ZN je letno skupščino prekinil zaradi svetovne pandemije koronavirusa in izbruha opičjih koz.
WHO zaznamuje 75 let od svoje ustanovitve, v kateri se je pričakovana življenjska doba na svetu dramatično podaljšala in je bil dosežen velik napredek v boju proti umrljivosti otrok in nalezljivim boleznim, kot je poudaril Guterres.
“Konec covida-19 kot globalne zdravstvene grožnje ni le konec slabih sanj, iz katerih smo se zbudili,” je dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Tega ne moremo več početi,” je dejal Tedros. “Dogovor o pandemiji, o katerem se pogajajo države članice, bi moral biti zgodovinski. Spremeniti bi moral paradigmo javnega zdravja in sprejeti moramo, da sta naši usodi povezani,” je dejal Tedros.
Pričakuje se dvig obveznih prispevkov držav članic
Osnutek sporazuma o pandemijah naj bi bil pripravljen do leta 2024. Namen sporazuma je hitrejše obvladovanje okužb ter pravičnejša razdelitev zaščitnih materialov, cepiv in zdravil. “V dostopu do zdravstvenih storitev med in znotraj držav in skupnosti, še vedno obstajajo velike razlike,” je dejal Tedros.
V središču letošnjega srečanja je neenako zagotavljanje zdravstvene oskrbe med bogatimi in revnimi državami. Pričakuje se dvig obveznih prispevkov držav članic. Do zdaj se je WHO pri mnogih svojih podvigih zanašala na prostovoljne prispevke.
Pandemija covida-19 je po uradnih podatkih po svetu ubila sedem milijonov ljudi. WHO ocenjuje, da je realna številka verjetno bližje dvajsetim milijonom mrtvih. Maja je Tedros izjavil, da covid-19 ni več globalna grožnja zdravju.