WHO predstavil načrt za pomoč pri zaustavitvi izbruha opičjih koz
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je predstavila šestmesečni načrt za pomoč pri zaustavitvi izbruhov prenosa mpox (prej znan kot opičje koze) v prizadetih afriških državah. Načrt vključuje povečanje števila zdravstvenih delavcev na terenu ter krepitev strategij nadzora, preprečevanja in odzivanja. WHO je sporočil, da bo za uresničitev tega načrta med septembrom in februarjem prihodnje leto potrebnih 135 milijonov dolarjev (121 milijonov evrov).
Glavni cilj načrta je izboljšanje dostopa do cepiv, zlasti v afriških državah, ki jih je izbruh mpox najbolj prizadel. Generalni direktor WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, je poudaril, da je izbruhe v Demokratični republiki Kongo in sosednjih državah mogoče nadzorovati in ustaviti, če se ustrezno ukrepa. WHO se zato osredotoča na “znatno povečanje osebja” v prizadetih državah, da bi zagotovili učinkovito izvajanje načrta.
Mednarodna podpora za cepljenje
Poleg načrta WHO so tudi evropske države, kot so Nemčija, Francija in Avstrija, sporočile, da bodo afriškim državam, ki jih je prizadel izbruh, zagotovile cepiva proti mpoxu. Nemčija je v ponedeljek napovedala, da bo donirala 100.000 odmerkov cepiva iz zalog svoje vojske, podobno kot prejšnji teden Francija, ki je prav tako namenila 100.000 odmerkov. Avstrija je napovedala, da bo prispevala cepiva, čeprav dejanski znesek še ni bil potrjen.
Te napovedi so sledile pozivu evropske komisarke za zdravje, Stelle Kyriakides, ki je evropske države pozvala, naj se združijo in podprejo odziv afriškega javnega zdravja.
Trenutno stanje izbruha v Afriki
V preteklem tednu je Demokratična republika Kongo, najbolj prizadeta država, poročala o več kot 1000 novih primerih okužb z virusom mpox. Afriški centri za nadzor bolezni (Africa CDC) so v svoji zadnji posodobitvi poročali, da je bilo letos v 12 afriških državah zabeleženih več kot 21.300 domnevnih ali potrjenih primerov okužb ter 590 smrti.
Mpox spada v isto družino virusov kot črne koze, vendar običajno povzroča blažje simptome, kot so vročina, mrzlica in bolečine v telesu. Virus se večinoma širi s tesnim stikom koža na kožo, vključno s spolnim odnosom. V resnejših primerih lahko ljudje razvijejo lezije na obrazu, rokah, prsih in genitalijah.
[Vir: Euronews]; Portal24; Foto: Freepik