Witkoffova vizija za Ukrajino: Mir ali popuščanje Kremlju?
Manj kot dva dni po večerji z ruskim odposlancem Kirilom Dmitrievom je Steve Witkoff, posebni odposlanec ZDA za pogovore z Moskvo, sedel s predsednikom Donaldom Trumpom v Beli hiši, da bi predstavil svojo strategijo za dosego premirja v Ukrajini. Po poročanju virov, ki so seznanjeni s situacijo, je Witkoff zagovarjal sporno idejo, da bi Rusiji prepustili lastništvo štirih vzhodnih ukrajinskih regij – Luganska, Donecka, Zaporožja in Hersona –, ki jih je Rusija poskušala nezakonito priključiti leta 2022. Ta predlog, ki ga je Witkoff že javno omenil v intervjuju s konservativnim voditeljem Tuckerjem Carlsonom, je naletel na ostre kritike v Kijevu in med nekaterimi ameriškimi ter evropskimi uradniki, ki ga vidijo kot nesprejemljivo popuščanje Rusiji.
Na srečanju v Beli hiši je Witkoffovemu predlogu nasprotoval general Keith Kellogg, predsednikov odposlanec za Ukrajino, ki je poudaril, da Kijev ne bo privolil v enostransko predajo ozemelj. Po besedah dveh virov, ki sta seznanjena z razpravo, se je srečanje zaključilo brez končne odločitve o spremembi ameriške strategije. Witkoff je kmalu zatem odpotoval v Moskvo na srečanje z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, kar kaže na nadaljevanje intenzivnih diplomatskih prizadevanj.
Notranji razkol v Trumpovi administraciji
Trumpova administracija se, po poročanju Reutersa sooča z notranjimi nesoglasji glede pristopa k ukrajinskemu vprašanju. Witkoff, dolgoletni Trumpov prijatelj in poslovnež brez obsežnih diplomatskih izkušenj, zagovarja hitro rešitev, ki bi Rusiji dala znatne koncesije. Po drugi strani Kellogg podpira bolj zadržan pristop, ki upošteva ukrajinske interese in ohranja trdno podporo Kijevu. Ameriški uradniki in zahodni diplomati, ki spremljajo situacijo, pravijo, da ta razkol otežuje oblikovanje enotne strategije.
Posebej zaskrbljujoč za nekatere v administraciji je bil Witkoffov poskus, da povabi ruskega odposlanca Dmitrieva, ki je pod ameriškimi sankcijami, na zasebno večerjo v svojo rezidenco. Ta poteza je sprožila alarme v Beli hiši in State Departmentu, saj ameriški uradniki običajno iz varnostnih razlogov ne gostijo ruskih predstavnikov na svojih domovih. Na koncu je bila večerja prestavljena v Belo hišo, kar je nekoliko pomirilo skrbi, a incident je poudaril Witkoffovo nekonvencionalno diplomatsko držo.
Witkoffovi predlogi so naleteli na mešane odzive tudi znotraj Republikanske stranke. Medtem ko je pridobil podporo nekaterih skeptikov, ki nasprotujejo nadaljnji ameriški vpletenosti v Ukrajini, so drugi republikanci izrazili zaskrbljenost nad njegovim očitnim proruskim stališčem. Po intervjuju s Carlsonom, kjer je Witkoff zagovarjal idejo o predaji ukrajinskih regij Rusiji, so nekateri člani stranke kontaktirali svetovalca za nacionalno varnost Mikea Waltza in državnega sekretarja Marca Rubia, da bi izrazili svoje nezadovoljstvo.
Zavezniki opozarjajo na pomanjkanje jasne strategije
Zahodni zavezniki ZDA, zlasti v Evropi, z zaskrbljenostjo spremljajo razvoj dogodkov. Dva evropska diplomata, ki sta v stiku z administracijo, sta izrazila skrb, da ZDA nimajo jasnega načrta za končanje vojne v Ukrajini. Po njunih besedah pogajanja, ki jih vodi Witkoff, ustvarjajo vtis naglice, kar bi lahko privedlo do odločitev, ki bi ogrozile ne le ukrajinsko suverenost, temveč tudi širšo evropsko varnostno arhitekturo.
Pomanjkanje usklajenega procesa znotraj administracije še dodatno otežuje situacijo. Po navedbah vira, ki je seznanjen z delovanjem Sveta za nacionalno varnost, je bil o ukrajinskem vprašanju sklican le en sestanek glavnih predstavnikov, kar je neobičajno za vprašanje takšnega pomena. Ta odsotnost rednih posvetovanj je povzročila zmedo tako znotraj administracije kot med zavezniki, ki iščejo jasne signale o ameriških namerah.
Kritiki Witkoffa, vključno z nekaterimi republikanskimi donatorji, so javno izrazili svoje nezadovoljstvo. Eric Levine, pomemben republikanski financer, je v pismu, poslanem 26. marca, pozval k Witkoffovi zamenjavi z Marcom Rubiom, češ da slednji bolje razume zapletenost mednarodne diplomacije. Pismo, ki si ga je ogledal Reuters, odraža globoke razpoke znotraj republikanske baze glede zunanje politike.
Trumpov pritisk za hitro rešitev
Predsednik Trump je večkrat poudaril, da želi doseči premirje v Ukrajini do maja 2025, pri čemer opozarja na visoko človeško ceno konflikta in tveganje za neposreden spopad z Rusijo. Vendar so poskusi doseganja delnih dogovorov, kot sta prekinitev ognja na področju energetske infrastrukture ali v Črnem morju, zastali, kar je povečalo predsednikovo frustracijo.
Witkoff kljub kritikam ostaja ključna figura v Trumpovi zunanji politiki. Njegova vloga presega Ukrajino – pomagal je doseči prekinitev ognja v Gazi (ki je pozneje propadla) in izpogajal vrnitev ameriškega državljana Marca Fogla iz Rusije. V petek je odpotoval v Moskvo, v soboto pa se pričakuje na Bližnjem vzhodu, kjer bo vodil pogovore z Iranom o drugih prednostnih nalogah nacionalne varnosti.
Kljub temu nekateri opazovalci menijo, da Witkoffovo pomanjkanje diplomatskih izkušenj omogoča Rusiji, da izkorišča pogajanja v svojo korist. Njegovi komentarji v intervjuju s Carlsonom, kjer je regije označil za »rusko govoreče« in nakazal legitimnost ruskih referendumov, so dodatno razburili zahodne partnerje, ki te referendume vidijo kot nezakonite.
Medtem ko Witkoff uživa podporo dela administracije, ki ceni njegovo neposrednost in povezave s predsednikom, se pritisk nanj povečuje. Kritiki, vključno z demokrati, kot je nekdanji tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price, opozarjajo, da sta Witkoff in Trump z javnim izražanjem želje po hitrem dogovoru oslabila pogajalsko pozicijo ZDA.
Portal24; Foto: Zajem zaslona