Za vpis dijakov s poklicno maturo na nekatere študijske programe so pogoji zaostreni

ByAna Koren

21. februarja, 2023
Foto: Pexels

Za vpis dijakov s poklicno maturo na nekatere študijske programe so pogoji zaostreni

Univerza v Ljubljani je, tik pred vpisom na fakultete za naslednje študijsko leto, zaostrila pogoje za vpis dijakov s poklicno maturo in opravljenim petim predmetom v univerzitetne študijske programe. Po novem se lahko tako vpišejo le še v študijske programe, ki se pokrivajo s programi srednjih šol, na katerih so opravljali maturo.

Na univerzi navajajo, da so bili v zaostritev pogojev prisiljeni zaradi zaostrenih zahtev Nacionalne agencije RS za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS). Ta je zahteve zaostrila, čeprav so na univerzi zaprosili za prehodno obdobje, v katerem bi uveljavili spremembe. Pri tem naj bi jim NAKVIS celo zagrozil, da univerzi ne bo podaljšali akreditacije, pravijo. Navajajo še, da zahteve za spremembe pogojev vpisa ne veljajo enotno za vso Slovenijo.

Nakvis opozarja na neurejeno stanje

Na NAKVIS-u se na vprašanje, zakaj so od univerze zahtevali spremembe vpisnih pogojev, sklicujejo na zakon.

Pravijo, da zakon o visokem šolstvu namreč v 38. členu nedvoumno določa, da se lahko v študij na univerzitetnem študijskem programu vpiše “tudi, kdor je opravil poklicno maturo po ustreznem programu za pridobitev srednje strokovne izobrazbe z istega strokovnega področja ter izpit iz enega od predmetov mature”.

To torej pomeni, da se lahko tisti s poklicno maturo in opravljenim petim predmetom vpišejo le na univerzitetne programe iz istega strokovnega področja, kar pa se po navedbah Nakvisa v praksi ni spoštovalo, zato “imamo v praksi že več kot 20 let neurejeno stanje”.

Na vprašanje, kakšno je stanje na preostalih univerzah in ali so bile tudi te prisiljene spremeniti pogoje vpisa, na NAKVIS-u odgovarjajo, da so vpis z veljavno zakonodajo uspešno uskladili pri večini univerzitetnih študijskih programov, ne pa še pri vseh. 

“Kljub intenzivnim naporom, da bi to dolgotrajno neupoštevanje zakonodaje dokončno uredili, namreč z obžalovanjem ugotavljamo, da nekateri zavodi tega niso povsem upoštevali, zato bo NAKVIS tudi v nadaljnjih postopkih skrbel, da bodo pogoji za vpis na vseh visokošolskih zavodih skladni z zakonom,” so zapisali.

V zvezi z očitki, da se pogoji spremenjajo tik pred letošnjim vpisom na fakultete, zaradi česar so nekateri dijaki šele tik pred zdajci izvedeli, se ne bodo mogli vpisati na želeno fakulteto, na NAKVIS-u žogico vračajo fakultetam. 

“Spremembe obveznih sestavin študijskih programov, kamor spadajo tudi vpisni pogoji, sprejemajo senati visokošolskih zavodov. V 30 dneh od sprejema jih morajo sporočiti agenciji, veljati pa začnejo z naslednjim študijskim letom,” so zapisali.

Univerza vztraja pri tem, da bi morala kriterije za vpis določati sama

Na Univerzi v Ljubljani sicer še pravijo, da se zavzemajo za to, da imajo vsi dijaki v Sloveniji enake možnosti pri izbiri študija oziroma da je tam, “kjer je zahtevano določeno predhodno znanje, to narejeno na strokoven in vsebinski način, ne pa na podlagi arbitrarnega klasifikatorja poklicev, na čemer vztraja Nakvis”.

Zato bodo v okviru predloga novega zakona o visokem šolstvu, ki ga pripravlja Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, vztrajali pri rešitvi, da se odločanje o ustrezni predhodni izobrazbi za vpis na visokošolske programe prepusti avtonomiji univerze.

Ministrstvo pozivajo k ukrepanju, “ki bo odpravilo krivično stanje za posamezne dijake in dijakinje iz prihajajoče generacije ter zagotovilo enakopravne pogoje za vpis na nacionalni ravni”.

vir Foto: Pexels