Začelo se je preizkušanje prvega mRNA cepiva proti pljučnemu raku

Začelo se je preizkušanje prvega mRNA cepiva proti pljučnemu raku

Zdravstvena skupnost po svetu z velikim upanjem spremlja prve korake novega preizkušanja cepiva proti pljučnemu raku. Ta teden se je v sedmih državah (ZDA, Nemčija, Madžarska, Poljska, Španija in Turčija), vključno z Združenim kraljestvom, začelo klinično preskušanje faze 1 prvega mRNA cepiva proti pljučnemu raku na svetu. Cepivo, imenovano BNT116, je zasnovano za zdravljenje najpogostejše oblike pljučnega raka – nedrobnoceličnega pljučnega raka (NSCLC).

Pljučni rak je globalno največji povzročitelj smrti zaradi raka, saj vsako leto zahteva približno 1,8 milijona življenj. Še posebej visoka je smrtnost pri bolnikih z napredovalimi oblikami bolezni, kjer se tumorji razširijo po telesu. Zdaj pa so strokovnjaki razvili cepivo, ki naj bi telesu pomagalo prepoznati in uničiti rakave celice ter preprečiti njihovo ponovitev.

Cepivo BNT116, ki ga je razvilo podjetje BioNTech, temelji na tehnologiji mRNA, ki se je izkazala za učinkovito pri boju proti virusu COVID-19. Deluje tako, da imunskemu sistemu predstavi tumorske označevalce, kar omogoči telesu, da se učinkoviteje bori proti rakavim celicam, medtem ko zdrave celice ostanejo nedotaknjene.

Začetek kliničnega preizkušanja v Združenem kraljestvu

Prvo fazo kliničnega preskušanja, ki poteka na 34 lokacijah v sedmih državah, vodi Univerzitetna bolnišnica v Londonu. Preizkušanje vključuje približno 130 bolnikov, med katerimi jih bo okoli 20 iz Združenega kraljestva. Bolniki bodo prejemali cepivo v kombinaciji z imunoterapijo, kar naj bi še povečalo možnosti za uspešno zdravljenje.

67-letni Janusz Racz iz Londona je prvi bolnik v Združenem kraljestvu, ki je prejel cepivo BNT116. Po diagnozi pljučnega raka maja letos je že začel s kemoterapijo in radioterapijo, zdaj pa upa, da bo s sodelovanjem v tej prelomni študiji prispeval k napredku znanosti in hkrati izboljšal svoje možnosti za preživetje.

Ambiciozna pričakovanja in potencialni globalni vpliv

Vodja preskušanja v Združenem kraljestvu, profesor Siow Ming Lee, je ob začetku preizkušanja izrazil navdušenje nad možnostmi, ki jih prinaša mRNA tehnologija za zdravljenje raka. »Dostaviti ga je preprosto in lahko izberete specifične antigene v rakavi celici, nato pa ciljate nanje. Ta tehnologija je naslednja velika faza zdravljenja raka,« je dejal.

Bolniki bodo cepivo prejemali v seriji šestih injekcij v petminutnih intervalih v obdobju 30 minut, nato pa še enkrat na teden šest zaporednih tednov in nato vsakih tri tedne še 54 tednov. Cepivo naj bi zmanjšalo tveganje za ponovitev raka in izboljšalo preživetje bolnikov, kar bi lahko pomenilo prelomnico v boju proti tej smrtonosni bolezni.

Nov zor v boju proti pljučnemu raku

Pričakovanja so visoka, saj znanstveniki upajo, da bo to cepivo po uspešno zaključenih fazah preskušanj postalo standardni del zdravljenja pljučnega raka po vsem svetu. Profesor Lee je dodal, da bi ta preboj lahko rešil življenja mnogih bolnikov, pri čemer upa, da bo cepivo kmalu postalo dostopno širši populaciji.

Lord Vallance, minister za znanost, je pozdravil začetek preskušanja in dejal: “Ta pristop lahko vsako leto reši življenja na tisoče ljudi z diagnozo pljučnega raka.”

Bolnik Janusz Racz pa upa, da bo po končanem zdravljenju lahko nadaljeval s svojimi življenjskimi ambicijami, kot je tek na londonskem maratonu, in s tem znova zaživel polno življenje.

[Vir: The Guardian]; Portal24; Foto: Freepik