Začenja se projekt nadgradnje presejanja za raka v Sloveniji

[Foto: Freepik]

Začenja se projekt nadgradnje presejanja za raka v Sloveniji

[STA] – Ob začetku 42. slovenskega tedna boja proti raku so danes uradno začeli tudi dvoletni projekt Nadgradnja presejanja za raka v Sloveniji. V njem bodo tuji strokovnjaki nudili podporo Sloveniji pri snovanju novih presejalnih programov za pljučnega raka in raka prostate ter prenovo presejalnega programa Zora za raka materničnega vratu.

Vodja državne komisije za presejalne programe Urška Ivanuš, ki je tudi vodja presejalnega programa za raka materničnega vratu Zora, je na današnji novinarski konferenci dejala, da v projektu sodelujejo z Mednarodno agencijo za raziskovanje raka pri Svetovni zdravstveni organizaciji in nizozemskim univerzitetnim kliničnim centrom Erasmus MC Rotterdam.

“S projektom se bomo potrudili v naslednjih dveh letih pripraviti teren, da bomo res uvedli nove presejalne programe na način, da bodo reševali življenja in bodo stroškovno učinkoviti,” je dejala.

Pojasnila je, da vsi raki niso ustrezni za presejanje. V presejalne programe namreč povabijo veliko število zdravih ljudi, zato da odkrijejo peščico bolnih. Poudarila je, da morajo nove programe načrtovati in uvesti premišljeno, saj ne smejo oslabiti diagnostike in zdravljenja simptomatskih bolnikov.

Podpora prenovi presejalnega programa Zora

Projekt bo med drugim nudil podporo prenovi presejalnega programa Zora. V priporočilih Sveta Evropske unije za presejalne programe namreč priporočajo presejanje s testom HPV od 30 do 65 leta vsakih pet let, v Sloveniji pa presejanje poteka z brisom materničnega vratu vsaka tri leta v starosti 20 do 64 let.

O spremembi presejalnega programa Zora se še niso odločili. Ivanuš je poudarila, da se jo bodo lotili premišljeno in postopno izbrali ter načrtovali tako presejalno politiko, ki bo najboljša za slovenske ženske. “To je precejšnja sprememba in sem prepričana, da ženske in ginekologi ne bi bili veseli, če bi spremembo uvedli kar čez noč,” je dejala. Opravili bodo tudi pilotno raziskavo.

Ob tem načrtujejo tudi nova presejalna programa za odkrivanje raka prostate Peter in odkrivanje pljučnega raka Luka.

Vodja projekta za odkrivanje raka prostate Janka Čarman je opozorila, da je rak prostate najpogostejši rak pri moških. V Sloveniji je trenutno razširjeno t. i. priložnostno presejanje, ki ne znižuje umrljivosti, predstavlja pa tveganje za prekomerno diagnostiko in morebitno prekomerno zdravljenje. Z organiziranim presejanjem pa na nadaljnjo diagnostiko usmerijo le tiste moške, pri katerih je tveganje za rak prostate večje.

Raziskava

Napovedala je, da bodo v Sloveniji letos začeli raziskavo, v katero bodo povabili naključne moške med 50 in 69 letom starosti iz ljubljanske regije. Povabljeni bodo na odvzem krvi, v krvi pa bodo nato določili za prostato specifični antigen. Moške, ki bodo imeli povišano vrednost antigena in s tem večje tveganje za raka prostate, pa bodo usmerili na dodatno diagnostiko.

“Pričakujemo, da bo analiza rezultatov te raziskave izhodišče za oblikovanje pilotne raziskave v našem prostoru in kasneje tudi za samo oblikovanje programa,” je še povedala Čarman. Po uvedenem presejalnem programu Peter pa pričakujejo zmanjšan delež napredovanih stadijev bolezni, ne pa tudi zmanjšanja pojavnosti, saj raka prostate zaenkrat ne znajo preprečiti.

Vodja projekta za odkrivanje pljučnega raka Martina Vrankar je danes povedala, da je pljučni rak eden od rakov z najslabšo prognozo, petletno preživetje bolnikov s pljučnim rakom pa je okoli 25 odstotkov. Raziskave zgodnjega odkrivanja pljučnega raka z uporabo računalniške tomografije (CT) z nizkimi odmerki pri kadilcih in nekdanjih kadilcih so potrdila pomembno zmanjšanje umrljivosti zaradi pljučnega raka.

Načrtujejo, da bodo v presejalni program Luka vključili dolgoletne kadilce v starosti od 50 do 74 let, del presejalnega programa pa bo tudi program za opuščanje kajenja. Pred njegovo implementacijo bodo opravili pilotno raziskavo, a zanjo trenutno nimajo zagotovljenega financiranja.

Strokovna direktorica Onkološkega inštituta Ljubljana Janja Ocvirk je opozorila, da po podatkih registra raka vsako leto za rakom v Sloveniji na novo zboli okoli 17.000 ljudi, verjetnost ozdravitve in kakovost življenja pa sta povezana s tem, kdaj raka odkrijejo. “Še posebej si želimo, da bi zgodaj odkrivali pljučnega raka, to je rak, ki je danes vodilni vzrok smrti zaradi raka tako pri ženskah kot pri moških,” je povedala.

Portal24; Foto: Freepik