Začetek zunanje revizije nakupa sodne stavbe na Litijski cesti

Začetek zunanje revizije nakupa sodne stavbe na Litijski cesti

Podjetje Ernst & Young je začelo zunanjo revizijo nakupa sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani. Revizijo je naročilo Ministrstvo za pravosodje, ki je s podjetjem podpisalo pogodbo v vrednosti 38.552 evrov z DDV. Po potrditvi ministrstva je bila uvedba v delo končana v ponedeljek, kar pomeni, da mora biti revizija zaključena v 40 dneh, torej do začetka oktobra.

Revizija je bila uvedena zaradi suma nepravilnosti pri nakupu stavbe, ki je bil v preteklosti že predmet notranje revizije. Ministrstvo je julija izvedlo evidenčno naročilo za forenzično preiskavo postopka nakupa, saj so želeli pridobiti mnenje neodvisne institucije o pravilnosti izvedbe postopka. To so storili zaradi dvomov o nepristranskosti notranje revizije, ki je nakup preučevala že prej.

Čeprav vsebina notranje revizije uradno ni znana, so mediji, ki so do poročila prišli neuradno, konec junija poročali, da naj bi poročilo med drugim obremenjevalo nekdanjo ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ministra za finance Klemna Boštjančiča ter premierja Roberta Goloba. Ministrstvo za finance je očitke o nezakonitem ravnanju zavrnilo, prav tako pa so iz premierjevega kabineta sporočili, da je bil premier Golob z nakupom podrobno seznanjen. Nekdanja ministrica Švarc Pipan je poročilo kritizirala, saj naj bi kazalo na tiste, ki so zagotovili sredstva, namesto na tiste, ki so odločilce zavedli z lažmi in ponarejenimi dokumenti.

Težave pri cenitvi in odsotnost revizorke

Ministrstvo za pravosodje pred nakupom ni naročilo lastne cenitve cene stavbe, temveč je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec, podjetnik Sebastjan Vežnaver. Ta je stavbo leta 2020 kupil za 1,7 milijona evrov, medtem ko je bila pred tem ocenjena na 2,9 milijona evrov. Kasnejša cenitev, ki jo je naročilo državno odvetništvo, je ocenila tržno vrednost stavbe na dan sklenitve pogodbe na šest milijonov evrov.

Premier Golob je sedanjo ministrico za pravosodje Andrejo Katič julija pozval, naj razjasni postopek nastanka poročila notranje revizije. Ministrica se je želela sestati z vodjo službe za notranjo revizijo Suzano Hötzl, vendar je ta še vedno odsotna.

Preiskave in prihodnja poročila

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) je marca izvedel hišne preiskave v poslovnih in zasebnih prostorih ter prostorih enega od državnih organov. Takrat je bilo zaradi suma zlorabe položaja osumljenih 13 oseb, protipravna premoženjska korist pa naj bi znašala najmanj 3,4 milijona evrov. Maja so preiskovalci izvedli še dodatne hišne preiskave, zaradi katerih se je število osumljenih povečalo. Več informacij zaradi varovanja interesa predkazenskega postopka ni bilo posredovanih.

Zadevo pregleduje tudi urad za nadzor proračuna ministrstva za finance, ki trenutno izvaja izredni pregled skladnosti delovanja notranje revizije ministrstva za pravosodje. Poleg tega pravilnost nakupa stavbe na Litijski preučuje tudi računsko sodišče v okviru revizije realizacije lanskega proračuna, pri čemer se izdaja zaključnega poročila pričakuje v začetku septembra.

[Vir: STA]; Portal24; Foto: zajem zaslona RTV SLO