Žajbelj na vrtu: Naravni blagoslov za zdravje in okus
Naša vrtičkarska strast se seli v domači vrt, kjer raste prava zakladnica zdravja in okusa – žajbelj. Ta rastlina, znana po svojem latinskem imenu Salvia Offcinalis, izvira iz besed “salver”. “Salver” pomeni rešitev, ali “salus” – zdravje, dobro počutje, odrešitev. Njene zdravilne lastnosti sežejo v antiko, kjer je znan rek doktorja medicinske fakultete v Salernu: “cur moriatur homo, cui salvia crescit in horto?” – kako lahko umre človek, na čigar vrtu raste žajbelj?
Žajbelj ni le zdravilna rastlina, temveč tudi sveta rastlina, ki se uporablja za energijsko čiščenje v obliki kadila. V naših krajih je celo običajno kaditi posušen žajbelj, čeprav ni treba tako daleč, da bi ga posvetili.
Ta zel očara tudi s svojimi hranilnimi vrednostmi, saj vsebuje vitamine B, C in A, ter minerale, kot so kalcij, magnezij, železo, baker in cink. Njegova protivnetna lastnost, ki je posledica ursolne kisline, je koristna pri ustni higieni, zato ga pogosto dodajajo zobnim pastam in ustnim vodam.
Trije načini uporabe žajblja
Žajbljev Sirup
Začnite z 150 grami svežega žajblja, 2 litroma vode, 1,5 kg sladkorja, 15 grami citronske kisline in 1-2 limonama. Žajbelj očistite, operite, nasekljajte in prelijte s sladkornim sirupom. Po ohladitvi dobro ožemite, dodajte citronsko kislino in limonin sok, nato pa sirup precedite in shranite v steklenice.
Žajbljev Liker
Za to okusno poslastico boste potrebovali žajbljeve liste in cvetove, sladkor, vodo ter žganje. Po osmih dneh namakanja žajblja v žganju, sirupu iz sladkorja in vode dodate okus ter ga shranite na hladnem in temnem mestu.
Posušen Žajbelj
Posušen žajbelj ohranite za zimo in ga uporabite kot čaj za grgranje ali začimbo pri pripravi različnih jedi, juh, omak, peciva in koktajlov.
Pri nabiranju in sušenju tega čudežnega zelišča bodite previdni ter se prepustite njegovemu izjemnemu okusu in koristnim lastnostim. V večjem suhem in zračnem prostoru lahko lističe sušite na rešetki ali jih razprostrete po primernem materialu, nato pa jih shranite na hladnem in zračnem mestu za kasnejšo uporabo. Žajbelj na vašem vrtu ni le blagoslov, temveč prava zakladnica zdravja in okusa.