Zakaj materinstvo prinaša več sreče, kot si predstavljamo?

ByAna Koren

3. novembra, 2024 , , ,
Mati in otrok [Foto: Pexels/Creation Hill]

Zakaj materinstvo prinaša več sreče, kot si predstavljamo?

[Parents] – Nova raziskava, ki je vključevala več kot 5000 mater iz aplikacije Peanut, osredotočene na plodnost, nosečnost, materinstvo in menopavzo, je prinesla zanimive rezultate glede dojemanja starševstva. Ugotovitve kažejo, da kar 84 odstotkov mater meni, da vsebine, ki jih vidijo na družbenih omrežjih, ne prikazujejo starševstva v pravi luči. Kljub prevladujočim težavam in stresu, ki jih mediji pogosto izpostavljajo, pa kar 91 odstotkov mater poroča, da so ob materinstvu doživele več veselja in izpolnjenosti, kot so sprva pričakovale, medtem ko jih 81 odstotkov meni, da bi bilo treba bolj poudarjati pozitivne vidike starševstva.

Novi trendi raziskujejo, kako lahko premik v pripovedih o starševstvu prispeva k bolj uravnoteženemu prikazu. V digitalni dobi, ko so družbena omrežja polna negativnih zgodb o izzivih materinstva, je raziskava Peanut pokazala, da majhni, vsakdanji trenutki prinašajo največ veselja materam. Jutranji crkljaji, spontani smeh otrok in opazovanje napredka v njihovem razvoju so med najpomembnejšimi viri sreče za matere. To kaže na nujnost, da družbeni mediji pokažejo tudi to plat starševstva, namesto da bi se osredotočali le na stres in težave.

Od idealizirane podobe do avtentičnosti

Sprememba pripovedi o starševstvu je povezana tudi z zgodovinskim razvojem družbenih omrežij. V začetku 2010-ih, ko je Instagram začenjal svojo rast in so mame množično pisale bloge, je bilo prikazovanje materinstva pogosto idealizirano. Sledili so trenutki popolnih družinskih praznikov, urejenih domov in brezhibno oblečenih otrok, kar je povzročalo občutke nezadostnosti pri mnogih materah. Vendar pa se je ta trend v zadnjih letih obrnil, deloma zaradi pandemije in vpliva platform, kot je TikTok, ki dajejo poudarek bolj avtentičnim in neprijetnim trenutkom starševstva.

Nova pripoved vključuje prikaz starševstva kot zahtevnega in pogosto čustveno napornega, kar pomaga ustvariti več empatije in razumevanja. Na družbenih omrežjih so se začele pojavljati slike mater, ki jokajo, ko gre kaj narobe, in zgodbe o težavah, ki jih prinaša vsakdanje življenje z majhnimi otroki. Čeprav to pomaga normalizirati težave, ki jih doživlja veliko staršev, pa se pogosto pojavlja prevladujoče sporočilo, da je materinstvo tako težko, da morda ni vredno.

Materinstvo in kariera – strah pred izgubo svobode

To sporočilo lahko odvrne tiste, ki si sicer želijo otrok, vendar se bojijo izgubiti svojo avtonomijo ali kariere. Pravzaprav številne ženske, zlasti tiste, ki so uspešne na področju tehnologije ali drugih kariernih področij, odkrito priznavajo, da ne želijo otrok, ker ‘kradejo svobodo.’ Vendar se mnoge matere, vključno z avtorico članka, strinjajo, da materinstvo ne uničuje kariere, telesa ali osebne avtonomije. Po njenih izkušnjah je materinstvo prineslo nove priložnosti, vključno s kariernimi spremembami, ki so bile v skladu z njenimi osebnimi cilji.

Materinstvo ni za vsakogar

Kljub temu je pomembno priznati, da materinstvo ni za vsakogar. Medtem ko nekatere ženske zavestno izberejo življenje brez otrok in v tem uživajo, druge nimajo možnosti, da bi imele otroke, bodisi zaradi zdravstvenih ali logističnih razlogov. Poleg tega pa tudi tiste, ki se odločijo za materinstvo, potrebujejo večjo podporo, zlasti v smislu socialnih sistemov, kot so plačan starševski dopust in bolj dostopno varstvo otrok.

Raziskava Peanut je pokazala, da 89 odstotkov mater meni, da trenutni sistemi socialne podpore niso dovolj učinkoviti. Starševstvo zahteva skupnost in podporo, ne le od družine in prijateljev, ampak tudi od širših družbenih struktur. Plačan dopust, dostopno varstvo otrok in boljše možnosti za delo staršev bi pripomogli k zmanjšanju stresa in omogočili večjo osredotočenost na pozitivne vidike starševstva.

Čeprav je materinstvo težko in izzivalno, ga večina mater še vedno dojema kot globoko izpolnjujoče. Pomembno je, da družba in mediji prepoznajo to kompleksnost in ponujajo bolj uravnotežene pripovedi. Starševstvo ni samo težava, ampak tudi vir veselja, in to veselje je še posebej dragoceno v trenutkih, ko se življenje zdi najtežje.

Portal24; Foto: Pexels/Creation Hill