Zakaj paradižnik razpoka in kaj nam je storiti
Letošnje leto prinaša izzive za pridelovalce zelenjave, še posebej pa so ogroženi paradižniki. Spreminjajoče se temperature, nenadni nalivi in vročinski valovi vplivajo na njihovo rast in kakovost. Strokovnjaki opozarjajo, da so razlogi za te težave različni in da je rešitev mogoče najti tudi brez uporabe zaviralcev gorenja.
“Pridelava paradižnikov se je letos srečala z več izzivi,” pravi priznani pridelovalec Mladen Katić, ki je delil sedem nasvetov za obvladovanje teh težav. Med njimi je omenil pojav streljanja plodov, ki ga povzroča prehitra sprememba vlažnosti tal. Po dolgem obdobju suše močno deževje lahko povzroči hitrejšo rast plodov, kar privede do razpokanja lupine. Tudi nenadni padci temperature po vročinskem valu lahko prispevajo k temu pojavu.
Poleg vlažnosti so lahko vzrok tudi drugi dejavniki, kot so pretirano gnojenje z dušikom, pomanjkanje kalcija, nepravilno pinciranje in zalivanje. Obstajata tudi dve vrsti razpokanja – navpično in vodoravno. Navpično razpokanje običajno opazimo v vročem in vlažnem vremenu, kar lahko privede do hitrega poslabšanja kakovosti plodov.
Katić je izpostavil, da se je treba takoj lotiti reševanja teh težav. “Ko opazite razpoke, je priporočljivo paradižnik takoj obrati, tudi če še ni povsem zrel,” svetuje. Če se okoli razpok razvije plesen, je treba prizadeti del rastline odstraniti, saj je takšna plesen lahko škodljiva za zdravje.
Pridelovalci se tako soočajo z izzivi, ki jih prinaša nepredvidljivo vreme in njegov vpliv na rast in kakovost paradižnikov. Z ustrezno skrbjo in pozornostjo na spremembe v okolju pa je mogoče ohraniti kakovostno pridelavo in zagotoviti zdrave plodove.