Zakaj tehnološki velikani pri razvoju umetne inteligence stavijo na jedrsko energijo?
[CNBC] – Zanimanje velikih tehnoloških podjetij za jedrsko energijo je vse večje, saj ta ponuja rešitev za njihove energetsko intenzivne potrebe, ki jih zahtevajo napredne umetne inteligence (AI) in podatkovni centri. Med podjetji, ki sklepajo pogodbe z dobavitelji jedrske energije v ZDA, da bi zagotovila trajnostno in zanesljivo energijo za svoje obsežne operacije sta tudi Google in Microsoft.
Google je ta teden napovedal, da bo začel kupovati energijo od podjetja Kairos Power, ki razvija majhne modularne reaktorje. Kot je pojasnil Michael Terrell, višji direktor za energijo in podnebje pri Googlu, bodo te rešitve omogočile “napredek AI” in pomagale zagotoviti čisto, zanesljivo energijo za njihove podatkovne centre. “Omrežje potrebuje tovrstne čiste, zanesljive vire energije, ki lahko podpirajo gradnjo teh tehnologij,” je dejal Terrell. Poleg tega Google načrtuje, da bo njegov prvi jedrski reaktor Kairos Power operativen do leta 2030, do leta 2035 pa naj bi vzpostavili še več reaktorjev.
Tudi Microsoft ne zaostaja. Prejšnji mesec je z ameriškim energetskim podjetjem Constellation podpisal pogodbo, da bi oživil nedelujoč reaktor v jedrski elektrarni Three Mile Island v Pensilvaniji. Elektrarna je bila leta 1979 sicer prizorišče ene najhujših jedrskih nesreč. Z oživitvijo reaktorja Microsoft stremi k povečanju zmogljivosti za napajanje svojih podatkovnih centrov, ki so ključni za delovanje njihovih AI modelov.
Rastoče energetske potrebe podatkovnih centrov
Potrebe po energiji v podatkovnih centrih naraščajo, zlasti zaradi vse večjega povpraševanja po generativnih aplikacijah umetne inteligence, kot je ChatGPT. Ta tehnologija zahteva obsežno računalniško moč, ki jo omogočajo zmogljivi strežniki z grafičnimi procesnimi enotami (GPU), kar pa povečuje energetske potrebe teh podjetij. Po podatkih Mednarodne agencije za energijo se pričakuje, da se bo globalna poraba električne energije iz podatkovnih centrov in sektorja umetne inteligence do leta 2026 podvojila, iz 460 teravatnih ur (TWh) leta 2022 na več kot 1000 TWh.
Poleg tega je raziskava kalifornijske univerze v Riversideu pokazala, da ChatGPT porabi približno 500 mililitrov vode za vsakih 10 do 50 pozivov, kar pomeni, da naraščajoče povpraševanje po AI neposredno vpliva na energetske in okoljske vire. Z več kot 200 milijoni tedensko aktivnih uporabnikov, ki pošiljajo vprašanja ChatGPT, so energetske potrebe teh platform postale ena izmed ključnih tem.
Okoljski izzivi jedrske energije
Kljub obetom jedrske energije, ki ponuja skoraj brezogljično obliko električne energije, ni brez polemik. Številni podnebni aktivisti in organizacije, kot je Greenpeace, opozarjajo na nevarnosti jedrske energije in njene visoke stroške. Greenpeace trdi, da jedrska energija ni prava alternativa obnovljivim virom energije, kot sta sončna in vetrna energija, ker je izgradnja reaktorjev draga in dolgotrajna, poleg tega pa vključuje resna varnostna tveganja.
Po drugi strani pa zagovorniki, kot je Rosanne Kincaid-Smith, glavna operativna direktorica Northern Data Group, verjamejo, da je jedrska energija prihodnost, če bo ustrezno zavarovana in zgrajena. “Ljudje se bojijo jedrske energije zaradi nesreč, ki smo jih imeli v preteklosti. Glede na to kaj prihaja, pa preprosto ne vidim, da bi bila tradicionalna omrežja trajnostna moč, pri razvoju umetne inteligence,” je izjavila Kincaid-Smith na tehnološki konferenci v Londonu.
Medtem ko Northern Data Group trenutno ne uporablja jedrske energije, Kincaid-Smith poudarja pomembnost razprave o jedrski energiji kot delu širše rešitve za napajanje podatkovnih centrov in razvoja umetne inteligence. Po njenem mnenju bodo rešitve, ki vključujejo jedrsko energijo, pomembne ne le za tehnološki sektor, ampak tudi za širšo gospodarsko sliko.
Portal24; Foto: Pixabay/fotografija je simbolna