Zaplet pri reševanju poškodovane jamarke
Nekaj po 22. uri so reševalci le lahko nadaljevali z reševalno akcijo. Reševanje so morali namreč začasno prekiniti. Nekateri deli jame so bili za iznos še vedno preozki. Na delo so znova morale ekipe za miniranje. Ob prekinitvi je poveljnik Regijskega štaba Civilne zaščite za notranjsko Sandi Curk za Radio 94 povedal, da bodo ekipe za miniranje delale še nekaj ur. Zadano delo jim je k sreči uspelo opraviti hitreje. Reševalne ekipe tako nadaljujejo z iznosom poškodovane jamarke.
Stanje poškodovane jamarke ostaja stabilno, pravi Curk. Dodal je, da je za jamarko medicinsko dobro poskrbljeno.
Reševalci, ki se iz Vranjedolske jame pri Dolenji vasi pri Cerknici trudijo rešiti ponesrečeno 33-letno jamarko, so popoldne končali s fazo miniranja. Pripravljene so bile štiri ekipe jamarske reševalne službe, vsaka šteje po šest članov. Omenjene ekipe so se začele spuščati v jamo, kar lahko traja več ur, vendar pa so, kot že zapisano, evakuacijo morali prekiniti.
“Izjemno ponosni smo na izjemno usposobljenost jamskih reševalcev in vseh ostalih sodelujočih, ki sodelujejo pri širitvi jamskih rovov. Sanje poškodovane jamarke je stabilno. Strokovna zdravstvena ekipa v jami predvideva, da bo zdravstveno stanje poškodovane jamarke omogočalo varen transport iz jame,” je povedal Curk.
Curk je za oddajo 24 ur povedal, da čakajo na dovoljenje zdravnice za iznos pacientke. Ker je jama ozka, na posameznih delih je široka zgolj med 40 in 60 centimetri, bi lahko trajalo od pet do osem ur, da bodo ponesrečeno jamarko spravili na površje.
Kamen ji je razbil čelado
Nesreča se je zgodila v soboto zvečer. Jamarki je pri raziskovanju nove jame na glavo padel kamen, ki ji je razbil čelado. Vodja Jamarske reševalne službe pri Jamarski zvezi Slovenije Walter Zakrajšek je na tiskovni konferenci pojasnil, da se je jamarka po dogodku sesedla in omedlela. Ima hude poškodbe glave. Njeno stanje je stabilno.
Do jamarke Ane so se med prvimi prebili člani jamarske medicinske reševalne ekipe, zdravnica Tina Bizjak, medicinska sestra Ema Jenko in medicinski tehnik Samo Milanič. Poleg njih so bili ves čas pri ponesrečenki še trije jamarji, oskrbovale so jih posebne ekipe. Ves čas so ji nadzorovali vitalne funkcije in bili na zvezi z zdravniško ekipo zunaj jame, predvsem so morali poskrbeti, da je ohranjala toploto. Že takoj po nesreči so jo zavili v astro folijo in ji postavili improvizirani šotor. Vso noč sta jo s svojimi telesi ogrevala dva jamarja, eden od njiju je Anin brat.
Ker gre za novo jamo, so morali biti pri reševanju še posebej previdni. Luka Zalokar, vodja intervencije, je pojasnil, da je bilo treba pri postavitvi eksplozivov biti zelo previden, da ne bi prišlo do nepotrebnih poškodb. Eksploziv so morali uporabiti za širjenje ožin, da bodo lahko poškodovano jamarko varno spravili na površje. Zaradi narave njenih poškodb mora namreč biti transport horizontalen, če je to le mogoče.
Vodja Jamarske reševalne službe (JRS) pri Jamarski zvezi Slovenije Walter Zakrajšek je včeraj ob 19.30 dejal, da gre vse po načrtu. Ponesrečenko so že pripravljali za izvlek iz jame, dostavili so ji še dodatne zaloge kisika. “Morda bomo reševalci za zajtrk že doma, a najbolj pomembno je, da ponesrečenko spravimo z rešilnim avtomobilom do Cerknice, nato pa jo bo helikopter odpeljal do ljubljanskega UKC.”
vir & vir Foto: Jamarska reševalna služba