Zaposleni v Vzajemni se bojijo množičnih odpuščanj
Zaposleni v Vzajemni so zaradi vložene pobude za statusno preoblikovanje Vzajemne v delniško družbo po ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja zaskrbljeni zaradi prihodnjih odpuščanj. Opozorili so, da je zaradi teh sprememb ogroženih kar 360 delovnih mest.
Reorganizacija družbe je že v teku, a sprejem predlagane zakonodaje bi pomenil direktno grožnjo za preostale zaposlene. Brez primarnega vira prihodkov in s prisilnim preoblikovanjem bi bilo za Vzajemno težko ohraniti pozitivno poslovanje.
Pobuda je bila potrjena s strani vlade 20. julija, poslanci pa se bodo z njo seznanili v četrtek med redno septembrsko sejo. Vodilni predstavniki sindikata Vzajemne so pozvali k umiku te točke iz dnevnega reda seje Državnega zbora. “V času kriz potrebujemo podporo, ne pa rušenje gospodarskih subjektov,” je izpostavila predsednica sindikata Vlasta Vizjak. Vizjak je ob tem neposredno nagovorila tudi predsednika vlade Roberta Goloba.
Z julijem sprejeto novelo zakona bo dopolnilno zdravstveno zavarovanje s 1. januarjem 2024 postalo obvezni zdravstveni prispevek. Prispevek pa bo upravljal Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Zaradi teh sprememb je Vzajemna že začela z zmanjševanjem števila zaposlenih. Do konca leta naj bi se skupno število zmanjšalo za 65.
Predsednik sveta delavcev Vzajemne Primož Igerc je poudaril tudi skrb glede vračila ustanovnega kapitala ZZZS, kar bi po njegovem mnenju lahko oškodovalo zavarovance Vzajemne.
Vizjak in Igerc sta na nasprotovanje predlogu zakona že pisno opozorila pristojne ministre, koalicijske stranke in predsednika vlade, pri čemer sta izpostavila, da bosta izkoristila vsa pravna sredstva za zaščito interesa zaposlenih.
Vzajemna je bila ustanovljena na principu vzajemnosti in jo ustanavlja ZZZS. O spornem predlogu zakona so razpravljali na skupščini sredi septembra, kjer mu zavarovanci niso izkazali podpore.